Ve Španělsku vybrali lokalitu dlouhodobého ukládání použitého paliva

Úložiště použitého jaderného paliva ze španělských jaderných elektráren a dalšího radioaktivního materiálu bude vybudováno v katastru obce ve Villar de Canas v provincii Cuenca ve středním Španělsku. Informovala o tom na začátku roku 2012 španělská vláda.

V prohlášení španělské vlády se uvádí, že na tuto investici bude vyčleněno 700 mil. euro (900 mil. amerických dolarů). O projekt úložiště se ucházelo 14 samospráv obcí z celého Španělska a osm z nich postoupilo do druhého kola výběru lokality. Pět uchazečů bylo vyřazeno pro formální nedostatky přihlášky.

Úložiště by mohlo začít plnit svou funkci v roce 2016, předtím ale musí získat všechna nutná oprávnění. Na španělská úložiště, jejich vybudování a řízení provozu dohlíží státní agentura Enresa. Rozhodnutí o výběru místa uložení použitého jaderného paliva je posledním krokem v procesu, který španělská vláda zahájila v roce 2006 výzvou španělským obcím k účasti v soutěži.

Vedle úložiště bude vybudováno také technologické centrum, které bude mít na starosti výzkum a vývoj všech potřebných zařízení a technologií souvisejících s ukládáním použitého paliva a vysoce radioaktivního materiálu. Předpokládá se, že úložiště ve Villar de Canas bude mít objem 13 000 m3. Další španělské úložiště je na jihu země v El Cabril, kde jsou uloženy materiály s nízkou a střední úrovní radiace.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku