Rakousku chybí jeden temelínský blok

Rakušané by se v listopadu dostali bez masivního dovozu elektřiny z Česka a dalších evropských zemí do velice vážné situace. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů tamního regulátora trhu E-Control za jedenáct měsíců roku 2011.

Právě v listopadu se totiž kvůli nedostatečným srážkám dále výrazně snížila výroba vodních elektráren, které představují pilíř rakouské energetiky. Obvykle voda pokrývá až dvě třetiny celkové domácí spotřeby proudu, nyní její podíl klesl na polovinu. Rakousko, které bývalo až do roku 2001 vývozcem elektřiny, kryje už deset let svou rostoucí spotřebu proudu importem ze zahraničí.

Z Česka za 11 měsíců roku 2011 přiteklo podle statistik úřadu E-Control do rakouské energetické sítě 8,8 TWh (miliard kilowatthodin) elektřiny. Opačným směrem pak nešla ani jedna kilowatthodina.

Z Německa, odkud do Rakouska přitékalo ročně i přes 14 TWh, dorazilo za jedenáct loňských měsíců jen necelých 12 TWh. Rakousko přitom přislíbilo Německu, které se na začátku léta rozhodlo odstoupit od jaderné energetiky, že v případě tuhé zimy poskytne svému sousedovi kapacitu více než 1000 megawattů pohotového výkonu v plynových elektrárnách.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku