Německý solární boom aneb Porostou ananasy na Aljašce?

Šéf druhé největší německé energetiky RWE Jürgen Grossmann označil v deníku Süddeutsche Zeitung podporu fotovoltaiky prostřednictvím zaručeného odběru a výkupních cen až čtyřnásobně vyšších než je cena elektřiny na burze za naprostý nesmysl. „Člověk s nízkým příjmem z Moabitu financuje solární panely na střeše zubního lékaře v Chiemgau. Je to stejně moudré jako pěstovat ananasy na Aljašce,“ prohlásil Grossmann.

Solární panely vyprodukovaly loni v Německu na 18 terawatthodin (miliard kWh) elektřiny. Odběratele, kteří na podporu obnovitelných zdrojů připlácejí 3,59 eurocentu za každou kilowatthodinu, tak stály dotace solárních zdrojů více než 13 miliard eur.

Garantovaná výkupní cena jedné kilowatthodiny ze solárních zdrojů se dnes v Německu pohybuje od 18,83 eurocentu u nejvýkonnějších až po 24,43 eurocentu u nejmenších zdrojů. Oproti loňsku se sice snížila o 15 procent, ale pokles cen fotovoltaických panelů způsobil, že se nadále jedná o velmi dobrý byznys. Boom solární energetiky tak pokračuje.

Spor o podpoře obnovitelných zdrojů, které mají nahradit odstavovanou atomovou energetiku, štěpí i německou koalici. Ministr hospodářství Philipp Rössler (FDP) by nejraději dotace pro fotovoltaiku zrušil, neboť „prokázala svou životaschopnost“. Jeho kolega z resortu životního prostředí Norbert Röttgen (CDU) to odmítá.

Německo už předloni zrušilo podporu pro fotovoltaické parky na orné půdě a dalších volných plochách. Vloni se v porovnání s předchozím rokem o 13 % snížily i výkupní ceny solární elektřiny. Přesto instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v zemi stoupl za rok 2011 o rekordních 7500 na téměř 25 tisíc megawattů.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku