Mrazy na energetiku vliv nemají. Zatím

Zatížení tuzemské sítě dosáhlo dnes 10900 MW, jedné z nejvyšších hodnot za řadu posledních let. Přesto podle informací Miroslava Vrby ze společnosti ČEPS současné třeskuté mrazy zatím nezpůsobily v české ani v evropské energetice žádný vážnější problém.

Zatížení sítí se sice v celé Evropě kvůli mrazům zvýšilo, avšak vzhledem k předchozímu poklesu spotřeby způsobenému hospodářskou recesí mají provozovatelé i distributoři dostatečné rezervy. Pokud by však trvaly ještě další dva týdny, jak to předpovídají meteorologové, mohou se objevit první poruchy na uhelných blocích. Zamrzá totiž palivo dopravované ze sousedních dolů a transportní pasy se trhají.

Na druhou stranu ale tepelným elektrárnám, uhelným i jaderným, dělá mráz dobře. Díky lepšímu chlazení se zvyšuje efektivnost jejich provozu i výkon. Při současné jasné obloze jsou maximálně využity i fotovoltaické elektrárny.

Bezvětří panující skoro v celé Evropě snižuje výkon větrných elektráren. Německé větrné parky, jejichž celkový instalovaný výkon je 27 tisíc MW, dodávaly v noci na dnešek do sítě jen 2000 MW, během dne jejich výkon klesl na 1500 MW.

Komplikace v provozu ani v dodávkách plynu nehlásí ani evropské plynové elektrárny.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku