Americké ministerstvo energetiky podpoří výrobu malých reaktorů

Ministerstvo energetiky USA oznámilo, že bude podporovat výrobu malých modulárních reaktorů (SMR) a podílet se i na pokrytí nákladů na jejich rozvoj. Cílem je dosáhnout vedoucí postavení v rozvoji progresívních technologií s nízkým stupněm produkce skleníkových plynů a přispět k obnově americké jaderné energetiky. Na vývoji a zkouškách malých modulárních reaktorů bude stát spolupracovat se soukromými průmyslovými subjekty.

Americký ministr energetiky Steven Chu při této příležitosti uvedl, že podpora těchto technologií přispěje k vytvoření tisíců nových pracovních míst v USA a k rozvoji exportních schopností amerického průmyslu. Ministerstvo se bude podílet na financování konstrukce dvou typů SMR. První malé modulární reaktory by mohly být nasazeny při výrobě elektřiny v roce 2022.

Malé modulární reaktory budou mít oproti současným typům používaným v jaderných elektrárnách asi třetinový výkon. Jejich předností má být zejména kompletní montáž ve výrobním závodě následným s převozem hotového výrobku na místo výroby elektřiny. Tento postup zvýší bezpečnost, sníží náklady na stavbu elektrárny a uspoří cenný čas.

Malé reaktory budou sloužit k výrobě elektřiny zejména v lokalitách, kam je obtížné zavádět dálkový přenos energie. Jejich využití tedy sníží i náklady na budování přenosových tras.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku