V Číně vybrali místo pro další jadernou elektrárnu

V Číně zvolili lokalitu u Putianu v provincii Fujian jako vhodné místo pro vybudování další jaderné elektrárny domácí konstrukce. Půjde o vylepšený typ třetí generace jaderných reaktorů, tentokrát v modulárním provedení.

V elektrárně se uplatní nejnovější modulární jaderná technologie modelu ACP 100. Podle Chena bude tento reaktor ještě bezpečnější a efektivnější než u dnes užívaných typů druhé a třetí generace. Reaktor má menší rozměry a jeho výstavba trvá mnohem kratší dobu, pouze 30 až 40 měsíců oproti 50 měsícům u větších typů reaktorů.

Čína připravuje export vlastní jaderné technologie do jiných zemí, a proto spoléhá vice na vlastní vývoj a omezuje podíl dovážené techniky. Společnost CNNC vloni do vlastního výzkumu a vývoje investovala 1,75 miliardy jüanů (278 miliónů amerických dolarů) s ročním nárůstem objemu prostředků o 20 procent. Chen předpokládá, že příští typy jaderných reaktorů se budou stavět mnohem blíže velkým městům. Pro tyto účely byl připraven koncept nového reaktoru s výkonem 100 MW a s velmi nízkými náklady na stavbu. Jaderné elektrárny s modulárními reaktory mají být také náhradou za elektrárny spalující uhlí.

Po loňských událostech v japonské Fukušimě vzrostla celosvětová poptávka po moderních bezpečných typech jaderných elektráren. Na celém světě se studují a připravují konstrukce čtvrté generace jaderných reaktorů s ještě lepšími parametry bezpečnosti. Nejdále jsou zřejmě v Jižní Koreji, kde první elektrárna nové generace se má ucházet o licenci již v polovině letošního roku. Zatímco v USA jsou velmi daleko v teoretických výpočtech reaktorů této nové generace, v Číně dávají ve vývoji přednost spíše experimentálnímu postupu, dodal Chen.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku