Projekt závodu využívající laserovou technologii obohacování uranu čeká na licenci

V letošním roce by měl získat konečné povolení k výstavbě nový závod na obohacování uranu laserovou technologií v Severní Karolíně společnosti GLE, tj. konsorcia GE-Hitachi a důlní firmy Cameco. Americký regulátor NCR se vyjádřil, že nepředpokládá žádné překážky ohledně dopadů nového závodu na životní prostředí.

Společnost GLE (Global Laser Enrichment) zamýšlí v novém závodě jako první na světě aplikovat nejmodernější laserovou technologii obohacovaní uranu až na 8% podíl izotopu 235U. Současné jaderné elektrárny obvykle používají palivo, v němž je obsaženo tři až 5 procent tohoto izotopu. GE Hitachi zakoupila licenční práva na tuto technologii od australské firmy Silex Systems Ltd.již v roce 2006. Po třech letech pak začala zkoušet komerční výhodnost technologie na zkušebním zařízení ve Wilmingtonu.

Ve společnosti GLE drží 51procentní podíl GE, Hitachi má 25 procent a Cameco 24 procent. Pokud se podaří závod vybudovat, bude prvním svého druhu na světě. Všechny ostatní nově budované obohacovací závody používají k separaci izotopu 235U od mnohem běžnějšího izotopu 238U centrifugy. V provozu jsou také starší závody na obohacování uranu, které používají difuzní technologii separace obou izotopů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku