IAEA: Pozitivní prognóza růstu jaderné energetiky

Mezinárodní agentura pro jadernou energetiku (IAEA – International Atomic Energy Agency) nezměnila svou předpověď rychlého rozvoje světové jaderné energetiky v příštích 20 letech. Agentura Reuters citovala ze zatím nezveřejněné zprávy IAEA uvádějící, že se do roku 2030 využívání jaderné energie zvýší o 35 až 100 procent.

Některé země po loňských březnových událostech v japonské jaderné elektrárně Fukušima svůj postoj k jaderné energetice změnily, nová prognóza IAEA je však stále velmi příznivá. Ve srovnání s obdobnou prognózou IAEA došlo k redukci ve výhledu uplatnění jaderné energetiky jen o 7 až 8 procent. Vliv havárie ve Fukušimě byl nejsilnější v Evropě, kde se od jaderné energetiky odvrátilo Německo, Itálie, Španělsko a Belgie. V Japonsku je naprostá většina reaktorů stále odstavena.

I přes tento vývoj postojů k jaderné energetice začaly práce na stavbě nových jaderných reaktorů, a to například v Indii a Pákistánu. IAEA předpokládá, že nejvíce nových jaderných bloků bude vybudováno v Číně, Indii a v Ruské federaci. Ke konci minulého roku bylo celosvětově ve stavbě 64 nových jaderných reaktorů. Největší podíl na jejich budování má Asie, z toho dvě třetiny se staví v Číně.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku