Exportní ofenzíva jihokorejské jaderné energetiky

Šéf jihokorejské energetické firmy KEPCO, kolem které se soustředili vývozci jaderných zařízení, uvedl, že jeho společnost vede předběžná jednání o zdvojnásobení počtu reaktorů, jejichž výstavba se plánuje ve Spojených arabských emirátech. Konsorcium jihokorejských dodavatelů začne letos stavět v emirátech jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky APR-1400 v celkové hodnotě 20,4 miliardy dolarů.

Kim Joong Kyum, šéf KEPCO, oznámil začátkem dubna, že jihokorejští vývozci zřejmě postaví v následujícím desetiletí ve Spojených arabských emirátech ještě čtyři další bloky s reaktory APR-1400. Potvrzuje se tak exportní ofenzíva firmy, která má letos zvýšit své zahraniční investice až o 1 miliardu dolarů.

O prestiži jihokorejských vývozců vypovídá vítězství nad největšími světovými dodavateli v tendru ve Spojených arabských emirátech, kde začnou stavět jadernou elektrárnu již letos v červenci. Po zkrácení harmonogramu výstavby se předpokládá, že bude hotova v roce 2017.

KEPCO a další jihokorejské firmy se ucházejí i o zakázky na výstavbu jaderných zařízení v dalších zemích světa. Jednání probíhají v Malajsii, Indii, Vietnamu a v Jižní Africe. KEPCO se také může vykázat tím, že její dceřiná firma Korea Hydro & Nuclear Power byla vyzvána k podání nabídky na stavbu nového jaderného reaktoru ve Finsku.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku