Ze staveb nových čínských jaderných elektráren

V Číně nyní domácí i zahraniční dodavatelé stavějí podle čínské i zahraniční dokumentace nové jaderné elektrárny. Velmi rychle například pokračuje stavba prvního bloku jaderné elektrárny Fangchenggang, kde byl na své místo úspěšně usazen kontejment o váze téměř 145 tun. Jeho průměr představuje 37 metrů, vysoký je 11 metrů. Jeřáby ho při manipulaci zdvihly až do výšky 65 metrů.

První etapa budování této jaderné elektrárny se dvěma reaktory čínské konstrukce CPR-1000, každý o výkonu 1000 MWe, začala v červnu roku 2010. Celkové náklady na tuto etapu se odhadují na 25 miliard jüanů (3,7 miliardy dolarů). Až 87 % všech dílů má být vyrobeno v Číně, zbytek je z dovozu. Elektrárna Fangchenggang vyrůstá v jižní Číně, asi 45 km od hranic s Vietnamem.

Významný pokrok v zakázkách ohlásili také zahraniční dodavatelé, kteří stavějí další nové čínské jaderné elektrárny. Francouzská Areva dodala na stavbu prvního bloku jaderné elektrárny Taishan dva parogenerátory a kompenzátor objemu. Každý z parogenerátorů vyrobených Chalon-St Marcel v jižní Francii je dlouhý 25 metrů a váží 550 tun. V jihočínském Tianshanu, zhruba 140 km od Hongkongu, se nyní staví jaderná elektrárna se dvěma reaktory EPR. První z nich by měl být připojen k síti v roce 2013, druhý o rok později. V roce 2015 by měla začít druhá fáze výstavby této elektrárny s dalšími dvěma reaktory EPR.

Americký Westinghouse ohlásil úspěšné testy chladicích čerpadel pro reaktor AP 1000. První dvě čerpadla budou nyní dopravena na stavbu elektrárny Sanmen. Westinghouse v Číně staví celkem čtyři bloky s reaktory AP1000, dva v Sanmenu v provincii Zhejiang a dva v Haiyangu v provincii Shandong. První blok jaderné elektrárny v Sanmenu má začít vyrábět elektřinu v roce 2013.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku