Jižní Afrika plánuje rozvoj jaderné energetiky

Jihoafrické ministerstvo energetiky plánuje zvýšit kapacitu jaderných elektráren o 9600 MW, tj. zhruba o čtvrtinu současného výkonu všech jihoafrických zdrojů elektřiny. Do roku 2029 by se měly vybudovat nové jaderné zdroje o instalovaném výkonu šesti velkých jaderných elektráren, které by přispěly k omezení emisí skleníkových plynů z elektráren spalujících uhlí. Jižní Afrika má přitom značně velké a dosud málo využívané zásoby uranu.

Náklady na nový program rozvoje jaderné energetiky v Jihoafrické republice se mají pohybovat v rozmezí 400 miliard až 1 biliónu jihoafrických randů (50 miliard až 125,2 miliardy amerických dolarů). Očekává se, že v příštích měsících budou vyzváni k nabídkám všichni přední výrobci zařízení jaderné energetiky, například francouzská Areva, francouzský státní energetický gigant EdF, americká firma Westinghouse vlastněná japonskou Toshibou, čínská společnost Guangdong Nuclear Power Group, jihokorejská energetická firma KEPCO a ruský Rosatom.

Jihoafrická energetická firma Eskom plánovala výstavbu nových reaktorů již před několika lety, ale projekty byly v roce 2008 odloženy pro nedostatek finančních prostředků. Nyní však vládní úřady znovu projednávají rozvoj jaderné energetiky, a to včetně celého uzavřeného palivového cyklu a dopadů na životní prostředí. Jihoafrická republika je i cílem návštěv šéfů největších světových dodavatelů zařízení jaderné energetiky, kteří tu představují svoje výrobky a služby.

V Jižní Africe se nachází až 45 procent všech známých zásob uranové rudy na africkém kontinentu. Jižní Afrika ale dosud těží jen 579 tun uranu ročně, což bylo v roce 2010 jen procento celosvětové těžby. Na zásobování elektřinou se podílejí dva reaktory o celkovém výkonu 1800 MW jediné jaderné elektrárny Koeberg poblíž Kapského města méně než šesti procenty. Naprostá většina spotřeby se pokrývá výrobou elektřiny v tepelných elektrárnách spalujících uhlí.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku