Německá energetická revoluce za sto tisíc na osobu

Nejméně na 328 miliard eur, tedy astronomických osm biliónů korun, přijde německá energetická revoluce do roku 2030. Každý Němec včetně kojenců tak za konec atomové energetiky a omezení podílu uhelných bloků pod polovinu celkové výroby zaplatí během dvou desetiletí čtyři tisíce eur – v přepočtu sto tisíc korun.

Pilířem německé energetiky budou podle propočtů deníku Handelsblatt v cílovém roce 2030 větrníky s 27procentním podílem na celkovém mixu. Na ostatní obnovitelné zdroje (bioplyn, biomasa, geotermální) připadne 13 procent. Ztrojnásobení produkce fotovoltaických zdrojů zvýší jejich podíl ze současných 2,4 na 7,3 procenta, ačkoli na jejich výstavbu půjde bezmála třetina investic požadovaných německou energetickou revolucí.

Rozhodující část potřebných miliard je třeba prostavět do roku 2022, kdy v Německu vypnou poslední tři jaderné reaktory. Bloky Neckarwestheim-2, Isar-2 a Philippsburg-2 mají instalovaný výkon celkem 4351 MW. Ročně produkují přes 32 TWh (miliard kWh), více než obě české jaderné elektrárny dohromady. Do té doby se však musí vyřešit přenos proudu z mořských větrníků na severu k odběratelům na průmyslovém jihu Německa, který je na trvalé dodávce elektřiny životně závislý; dnes tam toto tzv. základní zatížení pokrývají atomové zdroje z více než poloviny. Handelsblatt nevylučuje, že by se termín „bezjaderného Německa“ mohl při nedostatečně rychlém postupu energetické transformace odložit.

Do přenosových tras se má během téměř dvaceti let investovat na 40 miliard eur. Jejich výstavba se však už dnes opožďuje kvůli zdlouhavému vydávání úředních povolení a protestům obyvatel, kteří si je nepřejí ve své blízkosti. Za posledních pět let se postavilo jen 90 kilometrů, zatímco program energetické revoluce počítá se 3500 kilometrů, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku