V Jižní Koreji postaví nové reaktory domácí konstrukce a výroby

Korea Hydro & Nuclear Power Co, dceřiná společnost korejského státního energetického gigantu KEPCO, zahájila začátkem května v Uljinu stavbu nové jaderné elektrárny se dvěma reaktory. Všechny nejdůležitější systémy reaktorů budou domácí výroby.

Stavbu nové jaderné elektrárny v Uljinu se dvěma reaktory APR-1400, každý o výkonu 1400 MW, slavnostně zahájil jihokorejský prezident Lee Myung Bak. Podle údajů ministerstva hospodářství by vláda na tuto stavbu měla vynaložit 6,18 miliardy amerických dolarů. První reaktor by měl začít vyrábět elektřinu v dubnu 2017, druhý v únoru 2018.

Jaderná elektrárna na severu provincie Gyeongsang má mít pro jihokorejskou energetiku přelomový význam. Všechny nejdůležitější uzly její konstrukce jsou domácí konstrukce a výroby. Zároveň byla značně posílena bezpečnost reaktorů, které by měly splňovat předpisy přijaté po loňské havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.

Jižní Korea má již nyní v provozu 21 jaderných reaktorů vyrábějících elektřinu a do roku 2022 plánuje postavit dalších 12 reaktorů., Poté co vyhrála tendr v hodnotě 20,4 miliardy dolarů na stavbu první jaderné elektrárny se čtyřmi bloky ve Sjednocených arabských emirátech, se stala také důležitým exportérem zařízení jaderné energetiky.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku