V Kalininské elektrárně připravují ke spuštění další jaderný blok

V ruské Kalininské jaderné elektrárně připravují ke spuštění čtvrtý blok. V květnu pokračuje testování reaktoru při sníženém výkonu a příprava na dodávky energie do elektrické sítě. Nový blok o instalovaném výkonu 1000 MW má začít dodávat elektřinu letos koncem září.

Výstavba čtvrtého bloku Kalininské jaderné elektrárny má dlouhou historii. Začala ještě za sovětské éry v roce 1986, v roce 1991 však byla pozastavena. Znovu se stavební práce rozběhly v roce 2007. Stavba pak pokračovala rychle. Kromě jiného k tomu přispělo i to, že tu použili strojírenské díly původně vyrobené pro jadernou elektrárnu v bulharském Belene. První palivo bylo do nového reaktoru zavezeno v říjnu 2011 a kritických hodnot reaktor dosáhl v dubnu 2012.

V Ruské federaci budují také další jaderné elektrárny, například byla zahájena druhá fáze výstavby jaderné elektrárny Novovoroněž – prvního bloku elektrárny Novovoroněž II. Nedávno tu dokončili instalaci kupole kontejnmentu první bloku, v příštím měsíci se mají smontovat všechny jeho části. Kontejnment má mít dvojitou stěnu. Postupují i práce na instalaci reaktoru a jeho tlakové nádoby, parogenerátoru a všech potrubí chladicího okruhu.

Areál ruské Kalininské jaderné elektrárny se nachází u města Udomlja v Tverském regionu v severozápadní části Ruské federace. Má nyní čtyři bloky, dva s reaktory o výkonu 1000 MW typu V-338 VVER 1000 a dva o výkonu 1000 MW typu V-320 VVER 1000. Elektrárna Novovoroněž I s třemi reaktory typu VVER o výkonu 2 x440 MW a 1000 MW vyrábějícími elektřinu se nachází ve Voroněžské oblasti na západě Ruské federace. Elektrárna Novovoroněž II má mít dva bloky s reaktory typu V-392M VVER 1200, první má být uveden do provozu v roce 2014, druhý v roce 2016. Výhledově se tu počítá se stavbou i třetího a čtvrtého bloku o stejném výkonu.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku