Němci se bojí blackoutu

Po zkušenostech z letošní zimy naléhá německá Spolková agentura pro přenosové sítě ve své právě zveřejněné zprávě na urychlenou výstavbu páteřní severojižní trasy vysokého napětí. Bez ní se totiž každou zimu bude německá energetická soustava ocitat na prahu rozpadu, tzv. blackoutu.

Kdyby totiž za situace, kdy všechny elektrárny běží naplno a hodně elektřiny proudí ze severu na jih, což je typické pro leden a únor, vypadl jeden velký elektrárenský blok, neexistoval by prakticky žádný prostor ke zvládnutí situace, konstatuje zpráva. Připomíná katalog problémů; dalším, přinejmenším stejně závažným je i stav výrobních kapacit a jejich rozvoj.

Architekti německé energetické revoluce proto spoléhají na obrovské investice. Do roku 2020, kdy se přiblíží odstavení posledního jaderného bloku, se má vybudovat nebo modernizovat 84 elektrárenských jednotek o výkonu nejméně 200 megawattů každá. Program přijde podle Svazu německé energetiky a vodního hospodářství (BDEW) na 60 miliard eur (1,5 biliónu Kč) a nezahrnuje menší plynové, biomasové, solární a další menší zdroje o výkonu zpravidla od 30 do 150 MW.

Německá energetika dnes disponuje zhruba 170 tisíci MW instalovaného výkonu. Její páteří jsou uhelné bloky, na něž připadá necelá třetina kapacit; produkují však bezmála polovinu německé elektřiny. Výkon obnovitelných zdrojů, především větrných a fotovoltaických parků, překročil hranici 70 tisíc MW, na výrobě elektřiny se však podílí jen jednou pětinou – vítr osmi a solární panely třemi procenty.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku