Tlaková nádoba prvního reaktoru EPR v Číně již na svém místě

Na stavbě prvního reaktoru typu EPR v čínském Taishanu byla na své místo v prvním bloku nové jaderné elektrárny dopravena tlaková nádoba. Objemný díl o váze 420 tun, průměru 5,3 metru a výšce 10,6 metru se podařilo instalovat pomocí velkých jeřábů v neděli 3. června. Uvedly to ve společném prohlášení francouzské firmy EdF a Areva.

Výstavba nové čínské jaderné elektrárny Taishan 1 a 2 bude prvním projektem, který využije tlakovodní reaktory typu EPR francouzského výrobce Areva na základě kontraktu mezi společností Guangdong Nuclear Power Group (CGNPC) a Arevou z listopadu 2007. Hodnota kontraktu dosahuje 8 miliard eur. Elektrárnu bude vlastnit společný podnik CGNPC a francouzského energetického gigantu EdF, jehož podíl představuje 30 procent.

Nyní v Taishanu začnou instalovat další části chladicího okruhu, především čtyři parogenerátory, kompenzátor objemu, čerpadla primárního okruhu a potrubí. Stavba elektrárny začala v říjnu roku 2009, reaktorová hala byla zastřešena o dva roky později. První blok má začít dodávat elektřinu v roce 2013, druhý blok v roce 2014. Očekává se, že výstavba dalších dvou bloků 3 a 4 začne v roce 2015.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku