V Indii postaví jaderné elektrárny s reaktory AP1000

V indickém státě Gudžarát bude postavena jaderná elektrárna s reaktory AP1000. Americká společnost Westinghouse o těchto plánech uzavřela memorandum o porozumění s Nuclear Power Company of India Limited (NPCIL). Westinghouse se tak zúčastní indického projektu v Mithivirdi v západní části Indie.

Nyní se mají rozběhnout další práce, především na licencování a vývoji. Podle WNA je Mithivirdi jeden z šesti ambiciózních projektů oznámených společností NPCIL. Každý z nich by měl přinést indické energetice nové jaderné zdroje o celkovém výkonu až 10 GW a mít postupně až 8 bloků. V Mithivirdi (píše se také i Mithi Virdi) se počítá se šesti bloky s reaktory dodanými od americké společnosti Westinghouse.

Indie rozvíjí jadernou energetiku nejen vlastními silami. K dosavadním 20 reaktorům o celkovém výkonu 4385 MWe vyrábějícím elektřinu přibudou další od předních světových dodavatelů. Již brzy má být uvedena do provozu jaderná elektrárna v Kudankulamu s reaktory VVER 1000 od ruského dodavatele Atomstrojexport. Další reaktory by měly dodat americké, ale zřejmě i další zahraniční firmy, které se ucházejí o dodávky na indický trh.

Jeden z předních manažerů společnosti NPCIL při svém odchodu od důchodu nedávno uvedl, že Indie plánuje zahájit v příštích pěti letech stavbu jaderných elektráren s celkem 16 novými reaktory. NPCIL na to vynaloží zhruba 40 miliard amerických dolarů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku