Rusko chystá nového obra mezi jadernými ledoborci

Společnost Rosatomflot vyhlásila výběrové řízení na konstrukci obřího ledoborce s jaderným pohonem. První model typu LK-60 by měl začít sloužit již v roce 2018. Zatím bezejmenná loď odsune svou délkou 173 metrů současný největší ledoborec světa „50 let vítězství“ na druhou příčku. Nový ledoborec umožní Rusku celoroční provoz obchodních tras v Severním ledovém oceánu.

Nový ledoborec bude mít délku 173 metrů (o 14 metrů více než nynější rekordman „50 let vítězství“) a šířku 34 metrů, s výtlakem 33,5 tisíce tun. Bude schopný rozbít až třímetrovou vrstvu ledu při rychlosti 2 uzlů v hodině. Loď budou pohánět dva tlakovodní reaktory nového typu RITM-200, vyvinuté ruskou státní společností OKBM Afrikantov, o výkonu 60 MWe. Jaderné palivo by mělo v reaktorech vydržet po dobu sedmi let, celková životnost reaktorů je projektována na 40 let. LK-60 bude obsluhovat posádka o 75 lidech.

Podle plánů Rosatomflotu, sesterské společnosti Rosatomu, by konstrukce LK-60 měla začít v roce 2013. Od poloviny roku 2017 by měla loď projít zátěžovými testy nejprve na běžném moři a poté na ledu. Ledoborec bude kotvit v přístavu Murmansk. Rosatomoflot na jeho pořízení vyčlenil částku 1,1 miliardy USD (téměř 23 miliard korun), která zahrnuje i náklady na výstavbu loděnice. Nejdražší položkou stavby jsou právě jaderné reaktory RITM-200 a také expertní know-how. Odborníci odhadují, že v případě výstavby dalších LK-60 by náklady mohly klesnout až o 30 %.

Rosatomflot popisuje model LK-60 jako univerzální, může totiž být využitý jak na moři, tak na řekách. Společnost nový ledoborec nasadí v regionu západní Arktidy (Barentsovo moře, Karské moře a Pečorské moře), i ve vodách řek Jenisej a Ob. Během letních měsíců bude ledoborec brázdit oblast východní Arktidy. Rosatomflot v současnosti vlastní flotilu čtyř ledoborců s jaderným pohonem. Ledoborce především poskytují podporu tankerům se zemním plynem a vědeckým expedicím. Největší jaderný ledoborec současnosti „50 let vítězství“ v létě vozí movité turisty na Severní pól.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku