Švýcarští akademici: Neodmítejme žádný zdroj!

Vzestup cen elektřiny až o polovinu do roku 2050 přiměje Švýcary, aby energii využívali efektivněji. Přesto švýcarští akademici předpokládají, že spotřeba v příštích desetiletích dále poroste, a sázka na úspory nebude stačit.

„Nikdo neví, co přinese budoucnost,“ prohlásil prezident akademií přírodních, technických i společenských a sociálních věd Heinz Gutscher. Vědci sice podporují vládní strategii opouštění jaderné energetiky, neshodují se však v názoru na to, zda se navždy zříci využívání energie atomového jádra.

Švýcarské atomové elektrárny definitivně doslouží do roku 2034 a pak se země stane bezatomovou, rozhodla loni v reakci na katastrofu ve Fukušimě bernská vláda. Švýcarsko dnes získává z pěti jaderných bloků 38 procent proudu, zbytek připadá na vodní elektrárny. Tento výpadek lze nahradit rozvojem jiných zdrojů a částečně úsporami, soudí Sdružení švýcarských energetických společností (VSE). Na období po odstavení posledního jaderného bloku v Leibstadtu vypracovalo tři scénáře pracovně označované jako výlet do hor, alpská cesta a horský výstup.

Nejpříznivější počítá se zpřísněním nároků na efektivní využívání energie a podporu obnovitelných zdrojů, a současně se stále rostoucí spotřebou. Znamenalo by to dovážet čtvrtinu elektřiny a vybudovat sedm až osm plynových bloků. Náklady na výrobu elektřiny a budování sítí se do roku 2050 zvýší o 118 miliard franků (2,5 biliónu Kč), tedy o 30 procent.

Druhý scénář předpokládá, že se prosadí vůle šetřit – mimo jiné i prostřednictvím vysokých spotřebních daní. Až 70 procent elektřiny by pak v roce 2050 pocházelo z obnovitelných zdrojů: jaderný proud by nahradila produkce například 1000 větrných turbín, osmi průtočných vodních elektráren o celkové kapacitě 800 MW a solární parky o výkonu kolem 10 tisíc MW. I přesto by bylo zapotřebí postavit čtyři až pět plynových zdrojů. Celkové investice zvýší náklady o 45 procent na 135 miliard franků.

Nejradikálnější varianta transformace švýcarské energetiky očekává, že se díky regulačním odvodům sníží spotřeba proudu o sedm procent. Do obnovitelných zdrojů půjdou obrovské investice; postaví se například deset vodních elektráren o celkovém výkonu 1000 MW, 1250 větrných turbín a fotovoltaické parky o výkonu 15 tisíc MW. Vyžádá si to zvýšení nákladů o 75 procent na 150 miliard franků. Švýcarsko zato nebude potřebovat plynové bloky a dovážet se bude výhradně obnovitelný proud.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku