Miliardáři pro jadernou energii

Richard Branson, Bill Gates a Jeff Bezos jsou známí miliardáři vlastnící dohromady řádově 83 600 000 000 dolarů. Je zajímavé, že všichni tři intenzivně podporují jadernou energetiku a investují do ní nemalé prostředky, nebo se k tomu chystají.

Předseda Skupiny Virgin, Richard Branson, je známý zejména díky svým investicím do vesmírných letů. Jeho firma Virgin Galactic plánuje posílat do vesmíru turistické lety. Branson však také nedávno poslal dopis americkému prezidentu Baracku Obamovi s žádostí o schůzku a výzvou, aby podpořil vládní výzkum integrálních rychlých reaktorů (IFR). Stejně jako rychlé množivé reaktory mohou IFR spalovat použité palivo (uran a plutonium) ze standardních štěpných reaktorů. Tím by přispěly k řešení jaderného odpadu. Obama zatím jeho žádost odmítnul.

Druhý nejbohatší člověk na světě, Bill Gates, v současnosti vydává velké peníze na jadernou energii jako významný investor ve společnosti TerraPower. Společnost se sídlem v Bellevue ve státě Washington pracuje na návrhu tzv. Traveling wave reaktoru (TWR) – reaktoru s postupnou vlnou (viz článek
http://3pol.cz/953-mnoz-a-hor). Tyto reaktory potřebují malé množství obohaceného uranu k nastartování, ale pak mohou dlouhá léta spalovat přírodní uran nebo použité palivo z jiných reaktorů. Čili nevyžadují prakticky žádné nové palivo a vydrží pracovat až 100 let bez údržby. Gates již do projektu TWR údajně investoval desítky milionů dolarů.

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos šel ještě dál a vložil peníze do téměř sci-fi projektu. Jeho investiční společnost Bezos Expeditions přispěla v roce 2011 zatím nezveřejněnou částkou k 19 500 000 dolarů kanadské společnosti General Fusion. Jak název napovídá, General Fusion pracuje na projektu jaderné fúzní technologie „magnetized target fusion“, která by slučovala oba současné přístupy – magnetické udržení plazmatu známé z projektu ITER a inerciálního udržení fúze, na kterém se pracuje v National Ignition Facility v Kalifornii. (Viz článek
http://3pol.cz/801-hybridni-jaderny-reaktor.)

Jsou blázni? Nebo vizionáři? Nebo že by investorský instinkt?

Podle článku
http://staging.spectrum.ieee.org/energywise/energy/policy/branson-gates-bezos-the-ultrarich-visions-for-nuclear-power

Marie Dufková

zpět na úvodní stránku