Ruské atomové hlavice pohánějí americkou energetiku

Z původně vojenského uranu se mohlo vyrábět i jaderné palivo pro Temelín

Devět desetin z plánovaných 500 tun uranu z ruských atomových arsenálů se už změnilo v palivo pro americké jaderné elektrárny. Program Z megatun megawatty zahájený v roce 1996 skončí napřesrok. Surovinu z těchto zdrojů využívá na výrobu jaderného paliva mj. společnost Westinghouse, a mohla se tak dostat i do JE Temelín.

Dvacetiletou dohodu o přeměně vojenského uranu k mírovému využití uzavřely Rusko a Spojené státy v roce 1993. Partnery osmimiliardového kontraktu jsou společnosti Těchsnabexport a USEC. Název programu Z megatun megawatty parafrázuje Bibli: „I zkují meče své v motyky“ (Izaiáš, 2, 4).

Vysoce obohacený uran ze zlikvidovaných ruských jaderných raket se nejprve zpracovával v sibiřských závodech v Seversku (dříve Tomsk-7) a Ozersku. Putoval pak do Krasnojarska a v další továrně poblíž uralského Jekatěrinburgu se původní vysoká koncentrace štěpitelného uranového izotopu 235U snižovala na potřebných pět procent. Hotová surovina se ukládá do kontejnerů a z petrohradského přístavu míří do zámoří. V USA se přepracovává v závodě Paducah (Kentucky) a posléze prodává výrobcům paliva pro jaderné elektrárny, americkým firmám Global Nuclear Fuels a Westinghouse, která dodávala palivové soubory pro Temelín, a francouzskému Framatomu.

Z dosud recyklovaných 450 tun vysoce obohaceného uranu, což odpovídá 18 tisícům bojových hlavic, vzniklo 13 258 tun nízce obohaceného uranu používaného ve všech amerických jaderných reaktorech. Jejich spotřebu kryjí dodávky původně vojenského uranu z Ruska z deseti, podle jiných údajů dokonce z téměř 40 procent. Toto množství by vystačilo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany na více než 150 let provozu.

Pro civilní využití se konvertovalo rovněž 174 tun vysoce obohaceného uranu, avšak podle ruského deníku Trud vyjde přepracování ruské suroviny levněji. Společnost USEC uvádí, že palivo z nízko obohaceného uranu vyprodukovaného v rámci programu Z megatun megawatty vystačí pro všechny 104 americké jaderné bloky na dva roky.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku