Rakousko na protiatomových šetří, ale platí je dál

Hledejte si peníze i jinde! vzkázala hornorakouská vláda protitemelínským a protiatomovým aktivistům doma i v Česku. Výrazně omezila dotace a zmenšila počet spolků podporovaných ze zemského rozpočtu. Vyplývá to ze zprávy o dotacích za loňský rok, kterou zveřejnila na své webové stránce.

Z peněz daňových poplatníků obdrželo loni osm sdružení, z toho pět českých, celkem 352 293,15 eur (kolem 9 miliónů Kč). Objem dotací tak dále klesal, v porovnání s předchozími lety velice prudce: Ještě předloni uvolnila vláda v Linci na tzv. zemskou protiatomovou ofenzívu téměř 463 tisíc eur (11,5 miliónu Kč) a loni 431 tisíc eur (10,5 miliónu Kč).

Hlavní zbraň v této ofenzívě představuje trvale tzv. Protiatomový výbor, dříve Rakousko-český protiatomový výbor, jenž v roce 2009 přesídlil z Lince do Freistadtu nedaleko českých hranic. Jeho podíl na dotacích pro protiatomové aktivisty převyšuje nadále čtvrtinu, byť v porovnání s předloňskem dostal o 10 tisíc eur méně.

Za českou protitemelínskou jedničku považují v Linci českobudějovické Jihočeské matky, přestože i jim přišlo loni „jen“ 43 152,05 eur (přes milión korun), o jedenáct tisíc méně než předloni. Uskrovnit se musela také českobudějovická Občanská iniciativa pro životní prostředí, která obdržela 36 731,76 eur, i českobudějovické Sdružení pro záchranu prostředí Calla (14 770,37 eur). Na méně než polovičních 21 451,65 eur klesla hornorakouská dotace pro neznašovský spolek V havarijní zóně JE Temelín.

Ze seznamu protiatomových sdružení dotovaných hornorakouskou vládou vypadli zřejmě definitivně podbořanský Severočeský Ocelot, pražští Spotřebitelé proti monopolu a brněnský Wise. Následovali tak už dříve vyřazené Matky proti atomovému nebezpečí Freistadt a Akční výbor Stop Temelínu! Zemský radní pro životní prostředí nadále odmítá dotovat spolek Stop atomu!, jehož šéf Roland Egger ho kritizoval za údajně neprůhledné rozdělování dotací; vystačit si tak musí se 45 tisíci eur (1,1 miliónu Kč) z rozpočtu zemského hejtmana.

Zdroj:
Dotace z hornorakouského zemského rozpočtu:
http://www2.land-oberoesterreich.gv.at/internetfoerderbericht/Start.jsp?SessionID=SID-5533CF0A-834C6869&xmlid=was_internetfoerderbericht_DEU_HTML.htm

Další informace:

Při prověrce využívání dotací pro protitemelínská a protijaderná sdružení dospěl Hornorakouský Zemský účetní dvůr (obdoba českého NKÚ) ke skandálnímu odhalení. Některá česká byla založena z osobní iniciativy hornorakouského protiatomového pověřence Radka Pavlovce. Týká se to přinejmenším spolku V havarijní zóně JE Temelín a Spotřebitelé proti monopolu; vznik Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí (OIŽP) iniciovala tzv. Hornorakouská nadstranická platforma proti atomovému nebezpečí.

Rakouští kontroloři v předloňské zprávě konstatovali, že podpořené aktivity neměly prakticky žádný úspěch. Podle nich „klíčových cílů Horních Rakous, a to nespuštění atomové elektrárny Temelín ani zlepšení jejích bezpečnostních standardů (Melcký proces), se zatím nepodařilo dosáhnout“. Doporučují do budoucna zejména lepší koordinaci protitemelínských a protiatomových aktivistů.

Za kontrolované období červen 2006 až prosinec 2008 získalo pět hornorakouských a osm českých sdružení na projekty akcí proti Temelínu a jaderné energetice bezmála milión eur. Plnou třetinu obdržely hornorakouský Protiatomový výbor a Stop atomu!, který část svých aktivit i dotací převedl na českobudějovickou Občanskou iniciativu pro životní prostředí (OIŽP).

Žebříček českých vedlo se 180 tisíci eur sdružení V havarijní zóně JE Temelín následované Jihočeskými matkami (98 tisíc eur) a OIŽP (více než 74 tisíc eur), vyplývá z údajů Zemského účetního dvora. Poskytnuté dotace se čerpaly z minimálně poloviny (u Jihočeských matek ze dvou třetin) na krytí osobních nákladů.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku