Japonsko i přes proklamovaný odchod od jádra zřejmě dokončí již rozestavěné jaderné elektrárny

Japonská Společnost pro rozvoj elektrické energie (J-Power) oznámila, že dokončí výstavbu jaderného reaktoru Ohma. Podle představitelů společnosti se rozhodnutí japonské vlády o postupném snižování podílu jádra na výrobě netýká již rozestavěných bloků. Ohma se stane prvním japonským reaktorem poháněným pouze smíšeným oxidačním palivem MOX.

Stavební práce na jaderné elektrárně Ohma v prefektuře Aomori (nejsevernější část ostrova Honšu) byly ze 40 % hotové, když je v březnu 2011 přerušila havárie jaderné elektrárny Fukušima, způsobená ničivou vlnou tsunami. Japonsko v reakci na havárii deklarovalo odklon od jaderné energetiky, konkrétní body nové energetické koncepce však vláda představila teprve letos v polovině září.

Postupné snižování podílu jádra na výrobě je ve vládní strategii založeno na třech pilířích. Zaprvé vláda omezila životnost reaktorů na 40 let, zatímco doposud mohly při dobrém technickém stavu sloužit až 60 let. Za druhé podmínila znovuspuštění stávajících reaktorů doložením jejich bezpečnosti dle nových kritérií. A za třetí zakázala výstavbu nových reaktorů. Podle společnosti J-Power se zákaz nevztahuje na již rozestavěné elektrárny, za předpokladu, že splní veškeré nové bezpečnostní parametry. Vzhledem k tomu, že jádro pokrývá zhruba třetinu výroby elektřiny v Japonsku, vláda tento výklad zřejmě potvrdí.

Ohma je založena na technologii pokročilých varných reaktorů (ABWR), díky technologickým úpravám ale bude moci fungovat pouze na smíšeném oxidačním palivu MOX. Stane se první japonskou elektrárnou tohoto typu. Japonsko vyhořelé palivo z elektráren přepracovává a v některých z celkem 50 reaktorů používá k palivu příměs recyklovaného plutonia. Po spuštění reaktoru Ohma by japonská palivová soběstačnost stoupla ze současných 4% na 18 %.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku