Ukrajina začíná stavět závod na výrobu paliva

Ukrajina zahájila ve spolupráci s Ruskem výstavbu továrny na výrobu jaderného paliva. Nový závod v budoucnu pokryje palivové potřeby všech ukrajinských elektráren typu VVER. Náklady na výstavbu činí téměř 9 miliard korun.

Výroba palivových kazet by v novém závodu nedaleko obce Smolino měla začít již v roce 2015, kdy bude dokončena první fáze výstavby. Kapacita závodu bude zhruba 800 souborů ročně, což pokryje nejen potřeby Ukrajiny, ale bude dostatečné i pro vývoz do třetích zemí. Celkové náklady na výstavbu vyčíslila ukrajinská vláda na 356 milionů euro (téměř 9 miliard korun). Zhruba třetinu financují ruští a ukrajinští akcionáři, zbytek pokryje půjčka. Akciovou společnost pověřenou výstavbou tvoří Ukrajinský státní podnik jaderného paliva (51 %) a TVEL.

Na podobném principu rozdělení akciových podílů by fungoval i zamýšlený projekt společného podniku na obohacování uranu, o němž Rusko a Ukrajina také jednají. V něm by těsnou většinu drželi pro změnu Rusové, protože by vznikl na jejich území. Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko uvedl, že rusko-ukrajinská spolupráce v jaderné oblasti by se v budoucnu mohla rozšířit do dalších odvětví včetně těžby uranu, projektování a výstavby jaderných elektráren.

Výstavba závodu na výrobu jaderného paliva je dalším krokem ke zvýšení soběstačnosti Ukrajiny v jaderné energetice. Smolinská výrobna se zaměří především na palivové kazety konstrukce společnosti TVEL typu TVSA včetně jejich modifikací. Rosatom v současnosti vyjednává možný přechod ukrajinských reaktorů na typ TVSA-12.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku