Velká Británie postaví za šestnáct let osm jaderných bloků

Během příštích deseti let uzavře Velká Británie všech 14 svých jaderných bloků s reaktory Magnox chlazenými plynem a moderovanými grafitem. V provozu zůstane pouze tlakovodní reaktor Sizewell-B v Leistonu spuštěný v roce 1995. Staré bloky nahradí osm nových jednoho typu v celkem pěti lokalitách.

Práce na prvním začnou už v příštím roce. Stavět se bude proudovou metodou a na každý se počítá se sedmi roky. V roce 2019, kdy se má spouštět první nový blok, bude v různé fázi rozestavěnosti dalších pět reaktorů. Poslední se uvede do provozu v roce 2028. Podíl jaderné elektřiny na produkčním mixu v důsledku odstavování nejstarších reaktorů klesne v roce 2020 ze současných 18 na zhruba 10 procent, v dalších letech však prudce poroste a přiblíží se až k 25 procentům na konci třetí dekády.

Proudová výstavba typových bloků urychlí a zlevní obnovu pilíře velké britské energetiky. I přes obrovské investice se i díky ní výrazněji nezvýší účty za elektřinu pro domácnosti a firmy, konstatují analytici společnosti PricewaterhouseCoopers. V současném energetickém mixu se poněkud omezí podíl dosud dominujícího plynu a uhlí. Zmenší se tedy, jak očekává britská vláda, emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Čistý výkon britských jaderných reaktorů stoupne do roku 2030 ze současných necelých 9000 MW o polovinu.

Analytici upozorňují i na rizika, jež plynou z využití jednoho typu reaktoru. Předpokládají však, že jsou zvládnutelná jak v oblasti výstavby, tak i provozování nových jaderných bloků. Finanční rizika eliminuje model výkupu elektřiny – v případě ceny větší než garantované odvede provozovatel rozdíl do státní pokladny.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku