Bild: Většina Němců je pro návrat k jádru

Ekologická elektřina je stále dražší. Přejete si návrat k atomové energetice? Tuto otázku položil čtenářům největší německý deník Bild na své webové stránce www.bild.de. Doprovodil jí informace o zvyšování cen elektřiny v důsledku rostoucích podpory obnovitelných zdrojů – naposledy stoupla dotace na OZE o polovinu na 5,3 eurocentu/kWh.

Během 24 hodin odpovědělo na položenou otázku 118 314 návštěvníků, což představuje nejméně stokrát více respondentů než při běžných průzkumech veřejného mínění. V anonymní anketě se plných 65 procent, tedy dvě třetiny odpovídajících, vyslovilo pro návrat k jaderné energetice, a jen třetina proti němu.

Příčinou zjevně není úspěšná kampaň atomové loby, jak v nedávném článku „Pohádka o drahém obnovitelném proudu“ soudila redaktorka listu Süddeutsche Zeitung (SZ). „Domnívám se, že se spíše jedná o efekt typu Stuttgart-21 (o protestech proti nákladné přestavbě stuttgartského železničního uzlu). Navzdory stálé palbě ‚tvůrců veřejného mínění‘ v politice a médiích si občané vytvářejí vlastní názor. Stejné je to s ‚energetickou revolucí‘. Kvůli překotnému konci jaderné energetiky se občanovi zdá, že je vydán na pospas nespolehlivým a až na další nekonkurenční obnovitelné zdrojům,“ podotkl k tomu v dnešním vydání SZ čtenář Wolfgang Breyer z Buckenhofu.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku