Jaderné desetiletí ve Velké Británii?

Ačkoliv to ještě nedávno vypadalo, že po odstoupení německých společností RWE a E.ON z britského projektu Horizon Nuclear Power zůstane budování nových jaderných elektráren ve Velké Británii možná jen nesplněným plánem, situace se změnila. V závěru října projekt převzala japonská společnosti Hitachi. Ucházela se o něj společně s dalšími zájemci z Evropy, Ruska a Číny. Transakce bude dokončena na konci listopadu 2012.

Britská vláda vyjádřila nad tímto vývojem uspokojení. Většině britských jaderných elektráren končí životnost v následujícím desetiletí a hrozilo, že z 16 jednotek zůstane po roce 2023 v provozu jediná - Sizewell B v Suffolku. S postupným odstavováním by mohlo docházet k problémům v zásobování britských spotřebitelů elektřinou. „Přispěje to k zajištění životně nutné nové infrastruktury pro zajištění naší ekonomiky,“ řekl premiér David Cameron. Vláda rovněž vítá očekávaný vznik 12 tisíc pracovních míst a velkého množství podnikatelských příležitostí pro britské dodavatele.

Hitachi se do ambiciózního projektu na stavbu až šesti jaderných reaktorů nepustí sama. Má zájem o širokou spolupráci s inženýrskými, výrobními, obchodními i finančními firmami. Společnost Horizon, která je nyní vlastníkem projektu (a zároveň má práva na výstavbu na dvou jaderných lokalitách – Wylfa a Oldbury), převezme roli operátora nové jaderné elektrárny. První z nových reaktorů by měl být uveden do provozu v první polovině dvacátých let tohoto století.

Před nabídnutím projektu Horizon k prodeji v březnu 2012 vybírali jeho němečtí vlastníci dodavatele budoucích jaderných reaktorů v lokalitě Wylfa. Hlavními kandidáty byl reaktor EPR nabízený Arevou a AP 1000 společnosti Westinghouse. Hitachi však chce raději využít svůj pokročilý varný reaktor (ABWR). Inženýrské práce a výrobu bude zajišťovat společný podnik Hitachi-GE Nuclear Energy. Memorandum, které se stane základem budoucí spolupráce, podepsaly s Hitachi další tři společnosti - Rolls-Royce, Babcock International a SNC-Lavalin.

Pokročilé varné reaktory

Design ABWR je založen na osvědčených varných reaktorech BWR. Pára se získává přímo v reaktorové nádobě a pohání pak přímo turbínu bez dalšího mezičlánku. Tyto reaktory jsou ve světě široce rozšířeny, např. v USA, Německu, Holandsku, Japonsku a Indii. Kritika této technologie souvisí s událostmi v japonské Fukušimě, kde byl právě tento typ – i když významně staršího data - instalován. Současné pokročilé varné reaktory jsou však z hlediska technologie o půl století vpřed. Jde o modulární projekt, jenž umožňuje sestavit velké sekce budované elektrárny již ve výrobních závodech. Také kompletní rozvody a další komponenty se přepraví na místo stavby již smontované a rovnou se instalují.

Aby byl design ABWR schválen pro využití v britských jaderných elektrárnách, musí projít procesem GDA (General Design Approval process) v Úřadu pro regulaci jaderné energetiky (ONR). To může trvat čtyři roky. Hitachi oznámila, že na tom začne pracovat „okamžitě“. Oba vysokotlaké vodní reaktory, Areva EPR a Westinghouse AP 1000, tedy konkurenti Hitachi, jsou již v tomto procesu zapojeni, a mají tudíž náskok. Britská vláda však věří, že tento náskok může Hitachi dohonit v realizační fázi, protože japonské reaktory tohoto typu byly postaveny méně než za 4 roky.

Hitachi chce technologii transferovat a založit výrobu jednotlivých modulů reaktoru ABWR přímo ve Velké Británii. Společnost slibuje významné investice do vzdělávání a tréninku inženýrů, konstrukčních týmů a operátorů elektráren. Cílem je vytvořit silnou a stabilní znalostní základnu ve Velké Británii.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku