Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2012

Náklady na výstavbu JE Flamanville-3 se zvýšily o 2 miliardy EUR

Náklady na výstavbu JE Flamanville-3 se zvýšily o 2 miliardy EUR na celkovou očekávanou hodnotu 8,5 miliard EUR. Blok má být uveden do komerčního provozu v roce 2016. Společnost EDF vydala dne 3.12.2012 zprávu, ve které se říká, že od posledního hodnocení v červnu 2011 budou náklady vyšší. K prosinci 2012 je dokončeno 93 % stavebních prací a 36 % mechanických a elektro prací. EDF říká, že zvýšení nákladů má několik příčin: - jednak je to první stavba JE Generace III. svého druhu, - posledních 15 let se nestavěla žádná podobně náročná stavba, - přeprojektování reaktoru, - inženýrské studie a následné změny a dále - změny vyvolané novými požadavky po Fukušimě. EDF Energy, která připravuje stavbu stejného reaktoru EPR v lokalitě JE Hinkley Point v Anglii říká, že odhadovaná cena, předložená vládě V. Británie má již tyto náklady a změny projektu zahrnuty. K nižší ceně v Anglii přispívají i specifické podmínky v lokalitě a v V. Británii, již provedené inženýrské práce i jiná cena pracovní síly. EDF začala stavět Flamanville-3 v roce 2006 a plánovaný termín spuštění byl původně v 2012. Dnes je konečný termín spuštění posunut o čtyři roky do roku 2016.

ENEL vycouval z účasti na výstavbě JE Flamanville-3

Italská společnost ENEL vycouvala 19.12.2012 z účasti na výstavbě JE Flamanville-3 a zrušila svůj plán na výstavbu pěti dalších jaderných bloků EPR společně s EDF. V oficiálním prohlášení uvádí ENEL důvody: - překročení plánovaných nákladů, - překročení doby výstavby, - k tomu silný pokles poptávky po elektřině v Evropě a - nejisté plány na další jaderné investice ve Francii. Dále k rozhodnutí přispělo i referendum v Itálii v červnu 2011, které bylo proti dalšímu rozvoji jaderné energetiky, což též přispělo přehodnotit strategické jaderné partnerství s EDF. ENEL dostane zpětně proplacené náklady, okolo 613 mil EUR, které společnost dosud investovala do projektu, včetně úroků. ENEL vlastnila 12,5 % akcií projektu Flamanville-3 (1650 MW, EPR). Komerčně se chce ENEL ve Francii orientovat na alternativní zdroje.

Prodloužení životnosti JE Hinkley Point B a Hunterston B

EDF Energy ve V. Británii prodloužila očekávanou provozní životnost dvou jaderných bloků o sedm roků. Jedná se o Hinkley Point B, v jihozápadní Anglii a Hunterston B ve Skotsku, které mají nyní provozovat až do roku 2023. Oba bloky jsou typu AGR (advanced gas-cooled reactor), které byly spuštěny v 1970-tých letech. Pan Vincent de Rivaz, CEO EDF Energy řekl, že prodlužování životnosti bloků AGR průměrně o 7 let nenahrazuje potřebu výstavby nových jaderných kapacit, se kterými se dále počítá.

Výstavba úložiště v Gorlebenu pozastavena

Federální ministr pro životní prostředí zastavuje práce na výstavbě úložiště vysoce radioaktivních odpadů v Gorlebenu v Německu až do příštích voleb, které se plánují na září 2013. Pan Peter Altmaier řekl 30. listopadu 2012, že všechny průzkumné práce, týkající se hodnocení dlouhodobé udržitelnosti solných geologických prostorů jako úložiště pro RaO budou zastaveny, až do příštích voleb. Politické diskuse kolem úložiště Gorleben pokračují již od roku 1977. Dle vyjádření expertů z Federálního úřadu pro radiační bezpečnost je úložiště v Gorlebenu vhodné jak z hlediska bezpečnosti, tak i z hlediska metodického a koncepčního.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku