Česká energetika: Atom vytlačuje uhlí

Výroba českých elektráren loni stagnovala. Díky rekordní produkci obou tuzemských jaderných elektráren dodaly uhelné bloky do sítě podstatně méně proudu než o rok dříve. Ostatní zdroje se na energetickém mixu podílely zhruba 11 procenty, z toho voda, vítr a fotovoltaika 6,5 procenty; zbytek připadl na plyn. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu za jedenáct měsíců roku 2012 a nic nenasvědčuje tomu, že by se tyto podíly v definitivní bilanci změnily.

Oproti předchozímu roku vyrobily uhelné elektrárny o více než 2,2 miliardy kilowatthodin méně. Stejné množství navíc naopak vykazují Temelín a Dukovany. Jejich provozem se tak ušetřily bezmála dvou milióny tun uhlí a do ovzduší se nevypustilo zhruba stejné množství oxidu uhličitého, který vyvolává skleníkový efekt a klimatické změny.

Hrubá výroba vodních, větrných a fotovoltaických elektráren se zvýšila o necelou čtvrtmiliardu, v čistém pak o 200 miliónů kilowatthodin. Český přebytek proudu, tedy rozdíl mezi vývozem a dovozem elektřiny, stoupl ve stejném období o půl miliardy kWh.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku