Americká jaderná pětiletka začíná ve Watts Baru

Krátkodobý americký program rozvoje jaderné energetiky počítá v příštích pěti letech se spuštěním pěti jaderných bloků. První z nich má být uveden do provozu v roce 2015 a staví se v lokalitě Watts Bar nedaleko Spring City ve státě Tennessee. Od února 1996 tam spolehlivě pracuje zatím poslední americký reaktor uvedený do provozu.

V roce 2016 se předpokládá dokončení reaktoru Vogtle-3 v Georgii, v následujícím roce dokonce dvou bloků – Vogtle-4 a Summer-2 v Jižní Karolíně – a v cílovém roce 2018 Summer-3. Celkový výkon všech pěti nových bloků dosáhne 5633 MW. Všechny bloky kromě prvního budou vybaveny reaktory 3,5 generace AP1000, které Westinghouse nabízí i pro dostavbu českého Temelína.

Spotřeba elektřiny ve Spojených státech se do roku 2040 zvýší oproti současnosti o 28 procent, předpovídá Energetická informační služba (EIA) amerického Ministerstva energetiky. I přes poměrně pomalý roční růst však bude nezbytné vybudovat kolem 400 nových velkokapacitních elektráren pro základní zatížení, tedy provozovaných 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

„Ve Spojených státech registrujeme obrovský růstový potenciál pro elektromobilitu, další obrovské investice plynou do elektrifikace. Právě ji považujeme za významnou součást budoucnosti Ameriky v průmyslu i domácnostech. Poptávka po elektřině poroste, a proto také předpokládáme, že jaderná energetika zůstane nadále významnou součástí našeho mixu,“ konstatuje šéf Nukleárního energetického ústavu (NEI) Marvin Fertel v rozhovoru pro Nukleární informační agenturu NucNet.

Připomíná, že jaderná energetika zůstává nadále jediným velkokapacitním zdrojem čisté elektřiny. Nepředpokládá, že by se ochota elektrárenských firem investovat do jaderné energetiky podněcovala systémem garantovaných cen, jak se o ní mluví například ve Velké Británii: „Na současnou nejistotu ohledně cen elektřiny v následujících letech a desetiletích lze odpovědět pouze standardizací nákladů. Díky tomu se zkrátí doba výstavby i náklady na ni.“
Foto: TVA

Další informace:

Spojené státy provozují v současnosti 104 jaderných bloků o celkovém výkonu 101 409 megawattů. Předloni dodaly do sítě přes 790 miliard kWh, tedy plnou pětinu americké spotřeby elektřiny. Nejstarší provozovaný blok Oyster Creek (New Jersey) s varným reaktorem běží od září 1969, zatím poslední Watts Bar (Tennessee) s tlakovodním reaktorem dodává proud od února 1996.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku