Dánsko míří mezi uranové velmoci

Dánsko provozující nejekologičtější energetiku na světě se může vbrzku stát jedním z největších světových exportérů uranu. Grónsko, autonomní součást Dánského království, požádalo parlament o souhlas s těžbou v Kvanfjeldu, jednom z největších uranových ložisek na světě. Uran je tam vedlejším produktem při těžbě dalších drahých a vzácných kovů, nezbytných mj. v současném elektrotechnickém průmyslu.

Parlament grónskou žádost s největší pravděpodobností nezamítne, naznačil v listu Politiken mluvčí sociálních liberálů Rasmus Helveg Petersen. Předpokládá se, že ještě letos na jaře předloží grónská samospráva analýzu ekologických a zdravotních dopadů těžby. Rozhodující slovo pak řeknou obyvatelé ostrova při všeobecných volbách plánovaných na letošní červen.

Ztráta dánského protijaderného image není jediným problémem chystané těžby uranu. Pokud by nadále platil její zákaz, nebylo by možno využívat ani bohatá ložiska železné rudy, mědi, zlata a také vzácných zemních prvků (lanthanoidů). Ty jsou nezbytné pro mikroelektroniku, zejména pro výrobu chytrých telefonů, v automobilovém průmyslu a také například pro výrobu fotovoltaických panelů. Grónsko by těžbou vzácných zemin mohlo prolomit dosavadní monopolní postavení Číny v této oblasti.

Zanedbatelný není ani případný politický dopad rozvoje těžby uranu a dalších surovin v Grónsku. Ostrov náležící geograficky k Severní Americe by mohl v jejím důsledku usilovat o větší nebo dokonce úplnou nezávislost na metropoli.

Světový žebříček dobývání uranu, suroviny na výrobu paliva pro jaderné elektrárny, se v posledních letech zásadně proměnil. Světovou jedničkou se stal Kazachstán, jehož těžba se za poslední desetiletí téměř zdesateronásobila na bezmála 20 tisíc tun. Na druhé místo odsunul už před čtyřmi roky Kanadu, kde se roční těžba pohybuje kolem 10 tisíc tun. Obě země tak dodávají na trh více než polovinu veškerého uranu. Světová poptávka po surovině na jaderné palivo přitom převyšuje běžnou nabídku o čtvrtinu a cena oxidu uranového (U3O8) se po špičkových 136 dolarech pohybuje dlouhodobě nad 40 dolary za libru.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku