V USA se po 30 letech staví nové jaderné elektrárny

Ve Spojených státech byly minulý týden dokončeny základy jaderných elektráren Vogtle a V. C. Summer, které jsou prvními budovanými jadernými bloky v USA po třech desetiletích

ČTK o tom informovala společnost Westinghouse, která obě zařízení staví. V elektrárnách by měl stát reaktor typu AP1000, který Westinghouse nabízí i pro dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

Konkurentem Westinghousu v Temelíně je česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které nabízí pro českou elektrárnu své reaktory VVER 1200. Ruská společnost Rosatom má rozestavěných několik elektráren s těmito reaktory v Rusku či v Číně.

Do soutěže o dostavbu Temelína se přihlásila i francouzská společnost Areva se svým reaktorem EPR, energetická společnost ČEZ ji však z tendru vyřadila. Areva se snaží u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prosadit svůj návrat do výběrového řízení. Arevou nabízené reaktory EPR představují novou generaci vysoce výkonných tlakovodních reaktorů. V současnosti staví firma takové reaktory čtyři: dva v Číně, po jednom ve Finsku a Francii.

"V rozmezí pouhých několika dnů se podařilo dokončit budování základů pro dva nové bloky AP1000 na jihovýchodě USA, které jsou prvními jadernými elektrárnami v zemi po třicetileté odmlce," uvedl generální ředitel Westinghousu Danny Roderick.
Na georgijské elektrárně Vogtle a jihokarolínské V. C. Summer budou práce pokračovat instalováním klíčových modulů jaderné části. Zároveň se staví i turbínová soustrojí v nejaderné části obou zařízení.

Kromě obou amerických zařízení staví Westinghouse také dvě jaderné elektrárny v Číně. Dohromady má vzniknout osm jaderných bloků, které budou prvními, kde bude pracovat reaktor AP1000.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku