Cvičení havárie v jaderné elektrárně se zúčastní téměř 1600 lidí

Cvičení, které bude simulovat havárii v Jaderné elektrárně Dukovany, se bude účastnit téměř 1600 lidí. Použito bude skoro sto kusů techniky, sdělil dnes novinářům šéf hasičů Drahoslav Ryba. Cvičení Zóna 2013 má prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému.

"Chtěl bych na úvod říci, že jde o nácvik vysoce nepravděpodobné situace, která by mohla nastat za souběhu několika poruch a naprosto výjimečné shody okolností," prohlásil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Třídenní cvičení začne ráno 26. března. Simulovaná havárie dnes v noci vyústí ve fiktivní únik radioaktivních látek mimo areál jaderné elektrárny. "Únik radioaktivních látek do okolí dokonce donutí vládu vyhlásit stav nouze," popsal situaci Hruška. Zapojit do řešení události by se podle něho mělo několik různých úřadů - kromě úřadu vlády, osmi ministerstev také a tři desítky dalších úřadů.

"Procvičovat budeme činnost organizace havarijní odezvy jaderné elektrárny a činnost orgánů krizového řízení dle vnějšího havarijního plánu," uvedl Ryba. Cvičení je podle něho rozčleněno do tří období - vznik havárie a reakce státních orgánů, vyhlášení stavu nebezpečí v kraji Vysočina, následně i nouzového stavu včetně řešení události. Poslední fáze pak bude monitorovací.

Policie si podle svého šéfa Martina Červíčka od cvičení slibuje zejména zjištění, jakým způsobem je sbor schopný na událost zareagovat. "Kromě jiného zajišťuje policie věci související s veřejným pořádkem, ochrannou majetku a informovaností o vzniklé události. V neposlední řadě si chceme v reálu i vyzkoušet, jakým způsobem by byla naplněna součinnost mezi policií a armádou," podotkl Červíček.

"I když se pravděpodobnost takovéé nehody blíží nule, nechceme nic podcenit a musíme provést cvičení v plném rozsahu," dodal Hruška.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku