Finské Eurajoki se těší na trvalé úložiště atomového odpadu

Výstavba prvního trvalého úložiště použitého paliva z jaderných elektráren na světě pokračuje podle plánu. Jeho budovatelé vyrazili v lokalitě poblíž atomové elektrárny Olkiluoto v katastru jihofinské obce Eurajoki už přes pět tisíc metrů šachet a nyní pracují v hloubce 455 metrů.

Obyvatelé Eurajoki přivítali, že se úložiště buduje právě u nich. Chválí si nové pracovní příležitosti a příliv peněz, který jim přináší blahobyt. Starosta obce Harri Hiitiö k tomu řekl: „Atomová energie je lepší než dovážená z Ruska, a navíc bezpečná.“ Strach mělo podle něj jen pár lidí před 30 lety, když se o úložišti začalo uvažovat, dnes už prakticky nikdo.

V současné době se v úložišti Onkalo (finsky malá jeskyně) razí spojovací tunel k prostoru budoucí sítě vodorovných chodeb, v nichž se kontejnery budou ukládat. První použité palivo z finských jaderných elektráren se přiveze do Onkala v roce 2020. Ještě před rokem 2060 skončí pod zemí veškerý vysoce radioaktivní odpad z Loviisy, kde se provozují dva sovětské bloky typu VVER-440 s řídicím systémem Siemens. Mezisklad s použitým palivem z prvních dvou bloků v Olkiluotu (dva varné reaktory od firmy ASEA, pozdější ABB) se vyprázdní po roce 2070. První použité palivo z právě dokončovaného třetího olkiluotského bloku očekávají v Onkalu po roce 2060 a poslední v roce 2112. Definitivní uzavření úložiště se předpokládá v roce 2120.

Schválená výstavba dalších nejméně dvou jaderných bloků – jednoho opět v Olkiluotu, druhého v severofinském Pyhäjoki poblíž stotisícového Oulu – harmonogram budování úložiště neovlivní. Pro použité jaderné palivo z reaktorů, které se budou uvádět do provozu po roce 2020, se vybuduje zcela nové úložiště.

Další informace:

Finská společnost Posiva začala s vrty před devíti roky a nyní její dělníci pracují v plánované hloubce 455 metrů pod zemí. V roce 2015 začne ražba štol, do nichž se budou ukládat speciální kontejnery s použitým jaderným palivem. První sem přivezou v roce 2020, poslední z celkem 5500 tun paliva vyvezeného z reaktorů v Olkiluotu a Loviise po šedesáti, respektive padesáti letech provozu sem dorazí v roce 2112. Pod zemí zůstanou po tisíciletí. Taková stavba „na věky věků“ přijde na tři miliardy eur nashromážděných z peněz odváděných z každé vyrobené kilowatthodiny atomové elektřiny.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku