Fukušima nás netrápí

Jaderná elektrárna Vogtle energetické společnosti Southern Nuclear v jihoamerickém státě Georgia se bude rozšiřovat. Rozhodl o tom odvolací soud ve Washingtonu, který zamítl žalobu ochránců životního prostředí a protijaderných skupin. Ta se odvolávala na tragédii v japonské Fukušimě.

První dva bloky JE Vogtle v Burke County, Jižní Georgii, byly postaveny v 80. letech. V současné době se dostavuje 3. a 4. blok, o jejichž dostavbu požádala Southern Nuclear v roce 2006 a kterou Americká jaderná regulační komise (NRC) schválila v únoru 2012. O pár měsíců později devět ekologických skupin zažalovalo schválení dostavby dalších dvou bloků a žádalo, aby byly zrušeny provozní a stavební licence (COLs) a osvědčení na reaktory, udělené jadernou regulační komisí.

Žalující strana apelovala na washingtonský soud, že nebyla zohledněna havárie jaderného reaktoru japonské atomové elektrárny Fukušima-Daiichi. Schválením dostavby je prý ohrožena veřejná bezpečnost a životní prostředí.

V březnu t. r. začala stavba 3. bloku jihoamerické atomové elektrárny s reaktorem AP1000 společnosti Westinghouse. Spuštění reaktorů se plánuje na r. 2016 a 2017. Naposledy schválila NRC výstavbu AE v roce 1978, rok před zatím největší americkou jadernou havárií v Three Mile Island v Pensylvánii.

Další informace:

USA je v současné době co do počtu reaktorů největším poskytovatelem jaderné energie na světě.
V provozu je celkem 104 reaktorů operovaných 65ti jadernými elektrárnami.

Byla schválena výstavba dalších 5 reaktorů:

- 2x Vogtle (Georgie)
- 2x Summer (J Karolína)
- 1x Watts Bar (Tennessee)

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku