Polsko oprašuje plány na jadernou elektrárnu

Polsko chce nahradit část produkce elektřiny z uhlí jadernou energií. První polská jaderná elektrárna by měla stát v roce 2023. Výše investic se odhaduje v přepočtu na téměř 300 miliard korun.

Největší polská energetická společnost PGE, kontrolovaná státem, bude vybírat dodavatele technologií, které mají být použity ke stavbě první polské jaderné elektrárny o výkonu 3000 MW. O účast v případném tendru předběžně vyjádřilo zájem americko-japonské konsorcium GE-Hitachi, francouzská Areva a Westinghouse – americká část japonské společnosti Toshiba. Vyhlášení tendru se zatím neustále oddaluje kvůli různým byrokratickým průtahům. Podle časového harmonogramu měl být odstartován ještě v první polovině tohoto roku.

Vláda premiéra Donalda Tuska má v plánu vybudovat v severovýchodní části Polska dvě jaderné elektrárny a dosáhnout do roku 2030 produkce kolem 6000 MW. O plánech na výstavbu se začalo jednat již v roce 2008, o rok později vláda výstavbu svěřila Polské energetické skupině (PGE), největšímu polskému výrobci a distributorovi elektrické energie. Do otevřeného konkursu o nejvhodnější lokalitu se zapojilo hned 28 zájemců.

Společnost PGE, která nyní provozuje výhradně uhelné elektrárny, vykázala za první čtvrtletí letošního roku vynikající hospodářské výsledky. Projekt jaderné elektrárny chce rozběhnout buď na vlastní pěst, nebo ve spolupráci se strategickým partnerem. Netrvá ani na státní záruce. Pod státní kontrolou musí firma zůstat především pro to, že rovněž poskytuje telekomunikační služby, a to i bezpečnostním složkám.

Loni PGE spustila největší polský blok na spalování lignitu v elektrárně Belchatow o výkonu 858 MW.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku