ÚJV Řež, a. s., se podílí na ochraně proti zneužití jaderného materiálu

ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu) se podílí na přepravách vysoce obohaceného vyhořelého jaderného paliva z výzkumných jaderných reaktorů. Předchází se tak zneužití jaderného a radiologického materiálu. Zatím poslední zemí, ze které se vyhořelé palivo odvezlo, byl Vietnam. Letos bude následovat ještě Maďarsko a příští rok Uzbekistán.

ÚJV Řež, a. s., se v rámci projektu RRRFR (Russian Research Reactor Fuel Return) podílí na přepravování vyhořelého jaderného paliva z ostatních zemí. Materiál se odváží do Ruské federace k přepracování. ÚJV Řež, a. s., pro tyto účely zapůjčuje obalové soubory ŠKODA VPVR/M včetně přepravních kontejnerů a dalšího příslušenství. Zajišťuje zároveň i jejich servis, výcvik personálu pro jejich použití a celkový dohled nad manipulací s těmito soubory. ÚJV Řež, a. s., se dosud podílela na přepravách vyhořelého jaderného paliva z Bulharska, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Běloruska, Srbska a Vietnamu.

Odvoz vyhořelého jaderného paliva v rámci projektu RRRFR je součástí iniciativy pro snížení jaderných hrozeb GTRI (Global Threat Reduction Initiative) americké agentury NNSA (National Nuclear Security Administration). Cílem projektu je celosvětová ochrana důležitých jaderných a radiologických materiálů před krádeží a možným zneužitím. Tyto aktivity zamezují teroristickým organizacím v přístupu ke strategickému materiálu. K dnešnímu dni se díky tomuto projektu odstranilo přes 3 600 kg vysoce obohaceného uranu (s větší než 20% koncentrací 235U) a plutonia z více než 40 zemí po celém světě. Veškerý vysoce obohacený uran se odvezl již z 24 zemí.

Iniciativa pro snížení globální hrozby (GRTI) byla smluvně založena v květnu 2004 prezidenty Bushem a Putinem. V rámci této iniciativy se v programu RRRFR transportuje vyhořelé vysoko obohacené jaderné palivo z reaktorů ruského původu do Ruské federace k přepracování. Česká republika a ÚJV Řež, a. s., se připojily k programu RRRFR v roce 2004. Aktivní přístup při spolupráci představuje nesporný příspěvek České republiky k celosvětovému úsilí pro zabezpečení toho, aby jaderné a radioaktivní materiály nebylo možné zneužít k teroristickým účelům.

Zdroj: ÚJV Řež, a. s.

zpět na úvodní stránku