Energetický výhled 2040: nejrychleji roste jádro a obnovitelné zdroje

Zatímco vyspělé ekonomiky šetří, rozvíjející se země táhnou světovou spotřebu energií prudce nahoru. Podle amerického Úřadu pro energetické informace stoupne do roku 2040 spotřeba o polovinu. Prognóza předpovídá nejrychlejší růst energii z jádra a obnovitelných zdrojů. Tahouny budou především Čína a Indie.

Mezinárodní energetický výhled 2013 vydaný koncem července americkým Úřadem pro energetické informace (EIA) předpovídá v příštím čtvrtstoletí výrazný nárůst světové spotřeby energií. Do roku 2040 by měla stoupnout o 56 %, přičemž hlavní příčinou bude ekonomický růst zemí mimo současnou strukturu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedná se především o Čínu a Indii, ale významnou roli budou hrát i země v jihovýchodní Asii, Latinské Americe či v Africe. V zemích mimo OECD by nárůst spotřeby mohl být až 90%, v rozvinutých zemích dosáhne maximálně 17 %.

Podle prognóz poroste nejrychleji energie z obnovitelných zdrojů a z jádra – o 2,5 % ročně. Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách by se měla do roku 2040 více než zdvojnásobit. Největší plány v tomto směru má Čína, která chce během příštích desetiletí instalovat na 150 nových gigawattů. S výrazným odstupem následují Indie (47 gigawattů), Rusko (31) a Jižní Korea (27).

I přes to bude v roce 2040 až 80 % energie pocházet z fosilních paliv. Pokud by nebyly schválené žádné další limity omezující produkci skleníkových plynů, stoupnou emise z necelých 31 miliard tun v roce 2010 na 45 miliard tun v roce 2040, což je nárůst přes 40 %.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku