Maďarský Pakš čeká modernizace generátorů za 5 milionů eur

Rozsáhlou modernizaci všech devíti generátorů maďarské jaderné elektrárny Pakš provede firma Alstom. Renovace za více než 5 milionů eur potrvá osm let. Regulační úřad povolil Pakši prodloužení životnosti o 20 let. V zemi probíhá debata o možnosti výstavby dalších reaktorů.

Pakš, jediná maďarská jaderná elektrárna, projde rozsáhlou modernizací generátorů. Sekundární okruh Pakše disponuje osmi provozními generátory Ganz (původně 440 MW, nyní 500 MW) a jedním náhradním. Generátory byly zprovozněny mezi lety 1982 až 1987 a každých deset až dvanáct let prošly pravidelnou prohlídkou. Nyní je čeká rozsáhlá modernizace – každý rok projde renovací jeden generátor. Zakázku ve výši 5,1 milionů eur (asi 131 milionů korun) zrealizuje maďarská pobočka firmy Alstom.

Čtyři bloky jaderné elektrárny Pakš dodávají v Maďarsku přes 40 % elektřiny. Elektrárna byla postavena v 80. letech minulého století, takže je na hranici své projektové životnosti. Jaderná energie má v Maďarsku podporu politických stran i široké veřejnosti. Provozovatel Pakše, státní společnost MVM, proto požádala orgány jaderného dozoru o prodloužení výrobní licence. Loni v prosinci získal Pakš souhlas s dvacetiletým prodloužením pro první blok.

Maďarsko také uvažuje o výstavbě nových reaktorů. Zatím počítá s dvěma 1000MW reaktory na stejném místě jako je Pakš. Podle některých politoků by mohl být tender na dodavatele nových bloků být vyhlášený ještě letos. Mezi předpokládané účastníky patří tradiční firmy: Areva (reaktor EPR), Areva-Mitsubishi (Atmea-1), Westinghouse (AP 1000), Atomstrojexport (VVER 1000 nebo VVER 1200) a korejská KEPCO (APR 1400).

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku