Rouchovany mají zájem o vybudování Návštěvnického centra hlubinného úložiště

V současné době se hledá vhodná lokalita pro umístění hlubinného úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren. S tím je také spojeno hledání místa pro vznik návštěvnického centra. Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš přednesl na radě Správy úložišť radioaktivního odpadů (SÚRAO) požadavek, aby návštěvnické centrum bylo umístěno v Rouchovanech. Zároveň pozval předsedu Správy úložišť radioaktivních odpadů Pavla Gebauera do Třebíče na společné jednání.

Předseda SÚRAO Gebauer navrhl, aby do té doby, než bude definitivně nalezena lokalita pro úložiště, fungovalo pojízdné návštěvnické centrum. To by bylo mobilní a k dispozici na různých místech. „Návrh předsedy Gebauera bereme na vědomí, přesto stále trvá nabídka Rouchovan pro umístění návštěvnického centra. Máme na to v Rouchovanech prostor. Zbudování návštěvnického centra u nás by přispělo k atraktivnosti jaderného regionu a vytvořila by se tím také nová pracovní místa,“ zdůraznil starosta Rouchovan a zároveň člen Energetického Třebíčska Vladimír Černý. Starosta Dukovan Miroslav Křišťál zájem Rouchovan také podporuje. Stejně tak Vítězslav Jonáš.

Na katastru Rouchovan se v současné době nachází mezisklad vyhořelého paliva elektrárny Dukovany a úložiště středně a nízko aktivního odpadu z obou jaderných elektráren.

Zdroj: Energetické Třebíčsko

zpět na úvodní stránku