Jordánsko bude mít do roku 2016 první jaderný reaktor

Výzkumný reaktor za 130 milionů dolarů postaví jihokorejské konsorcium. Reaktor má sloužit především jako výcvikové pracoviště pro jordánské jaderné techniky a vědce. Vláda plánuje během příštích deseti let výstavbu dvou výrobních bloků.

Jordánský regulační úřad pro jadernou energii vydal povolení k výstavbě 5MW reaktoru v areálu Jordánské vědecko-technické univerzity, asi 70 kilometrů od hlavního města Ammán. Výzkumný reaktor typu Hanaro (pokročilý reaktor s rychlými neutrony) vybuduje konsorcium KAERI/DAEWOO, které již přes dva roky vypracovávalo k výstavbě podrobné studie dle požadavků mezinárodních organizací. Cena projektu se odhaduje na 130 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun), přičemž více než polovinu financí poskytne formou půjčky Jižní Korea. Reaktor by měl být připojen v roce 2016, pro zahájení provozu a první výměnu dodá palivo francouzská AREVA.

Výzkumný reaktor má sloužit především jako výcvikové pracoviště pro jordánské jaderné techniky a vědce. Již v roce 2007 otevřela Jordánská vědecko-technická univerzita nový obor jaderného inženýrství, aby se stihl připravit provozní personál z řad místních lidí. Kromě výcvikové funkce bude výzkumný reaktor rovněž vyrábět radioizotopy pro lékařské a zemědělské účely.

Jordánské království je jednou z nejsušších zemí na světě – na 90 % jeho rozlohy pokrývá poušť. Zároveň nedisponuje žádnými zásobami fosilních paliv, takže dováží 97 % svých energetických potřeb. Politické nepokoje tzv. arabského jara v okolních zemích vedly k častým výpadkům dovozu plynu z Egypta, což společně s prudkým nárůstem ceny dovážené ropy vedlo k neúměrnému zatěžování jordánské pokladny. Výrobní jaderné bloky by snížily jordánskou energetickou závislost a zároveň by mohly vyřešit další palčivý problém této země: nedostatek pitné vody. Vláda chce totiž využít jaderných elektráren k odsolování mořské vody.

Jordánsko plánuje do roku 2020 postavit jeden 750 – 1200MW výrobní reaktor, do roku 2025 pak další. Zájem o zakázku na výstavbu projevili ruský Atomstrojexport a konsorcium AREVA-Mitsubishi. V zemi neustále stoupá spotřeba elektřiny, do roku 2030 by se měla až zdvojnásobit.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku