Ministři států zapojených do projektu ITER se sešli ve Francii

Ministři sedmi členských zemí zhodnotili dosavadní průběh výstavby mezinárodního výzkumného projektu termonukleárního reaktoru ITER ve francouzském Cadarache. Loni čelil projekt problémům s financováním a s dodržením termínů výstavby, i nadále však podle účastníků setkání zůstává jedním z prioritních cílů.

Organizace ITER rovněž zveřejnila komplexní informace o průběhu desetiletého projektu v třetím roce přípravy. Tak například bylo dokončeno zpevnění podloží a systém seizmické izolace celého budoucího komplexu tokamaku, dále začaly práce na montážní budově (nejtěžší součásti budou dokončeny teprve na místě) a lokalita byla připojena na páteřní linky francouzské přenosové soustavy. Část týmu projektu ITER – přibližně 500 lidí – se mohlo přesunout do nově dokončeného sídla ředitelství.

Zároveň bylo vyrobeno více než 400 tun (90 % potřebného množství) slitiny niobu a cínu, která bude použita na magnety toroidálního pole (cívky, které budou obepínat toroid kolem menšího obvodu a budou tak generovat pole podél obvodu hlavního). Také bylo vyrobeno asi 130 tun slitiny niobu a titanu (50 %), který bude naopak použit na cívky poloidálního pole (toroidální vodiče kopírující velký obvod tokamaku a středová cívka). Supravodivé magnety vyrobené z těchto slitin budou chlazeny na teplotu tekutého hélia.

V závěru roku 2012 se ITER stal úplně prvním fúzním zařízením, které získalo jadernou licenci. Bude tedy muset dodržovat podobná bezpečnostní kritéria jako jaderné elektrárny. Projekt se v minulém roce definitivně přesunul z notesů fyziků a rýsovacích prken inženýrů na staveniště a do výrobních hal. Od letoška bude Výroční zpráva obsahovat několik stran s informacemi o pokroku národních agentur, které na ITERu spolupracují. Pokud jde o českou účast, do projektu Czech Industry for ITER se přihlásilo asi šedesát českých firem a institucí, nechybí mezi nimi tradiční strojírenské a elektrotechnické firmy, několik pracovišť Akademie věd a univerzit.

ITER je mezinárodní výzkumný projekt zaměřený na výstavbu termojaderného experimentálního reaktoru. Cílem projektu je docílit jaderné fúze. Členy projektu jsou Evropská unie, Japonsko, Čína, Rusko, Indie, Jižní Korea a Spojené státy. Náklady na výstavbu celého komplexu tvoří cca 5 miliard eur. Stavba byla zahájena v roce 2010 a odhaduje se na dobu 10 let.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku