Na světě je bez elektřiny 1,3 miliardy lidí

Každý pátý člověk na světě se musí obejít bez elektřiny. Tato skutečnost byla jedním z východisek světové energetické konference, která se za účasti 110 zemí světa konala tento týden v jihokorejském městě Tegu.

Zatímco vyspělé státy řeší přechod od neekologické energetiky pálení uhlí ke klimaticky šetrným zdrojům energie, jako jsou obnovitelné zdroje energie (OZE) a jaderné elektrárny, mají země třetího světa jiný problém – nedostatek elektřiny. Jak řekl šéf jihoafrické energetické společnosti Zola Tsotsi: Rozvojové země neřeší, z čeho proud vyrobí, protože mají problém vůbec zajistit dostatečné množství elektřiny pro průmysl a obyvatele.

Tlak na změnu energetického systému je dnes obrovský. Energetické společnosti a vlády stojí před trojí výzvou: energie musí být v budoucnu dostupné všem, navíc konkurenceschopné a šetrné ke klimatu. Odborníci se shodují, že nejenom ropa a zemní plyn, těžené klasickými nebo novými metodami (frakování), ale i OZE, jádro a uhlí budou utvářet světový energetický mix. Přesto ale uhlí, plyn a olej dosud tvoří 80% veškerého energetického trhu. I to je jeden z důvodů proč se stále nedaří alespoň zpomalit produkci emisí CO2, které stále rostou a podle nejnovějších odhadů mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) by se Země mohla do roku 2100 oteplit až o 4,5 stupně Celsia.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku