Rakouská studentka: lidé kvůli jaderným elektrárnám přichází o ruce

Vedoucí druhého výrobního bloku jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček se musel při nedávné (v úterý 22. 10.) besedě s rakouskými studenty a studentkami vypořádat i s poznámkami typu: „Měla jsem možnost spolupracovat na společném projektu s běloruskými dětmi, postiženými v důsledku havárie v Černobylu. Většině z nich chyběl nějaký orgán nebo končetina.“

Jaderná energetika je v Rakousku stále žhavé téma a většina Rakušanů a Rakušenek z ní má strach. „V poslední době se zapomnělo na to, proč Rakušani kritizují právě Temelín a ne Dukovany nebo slovenské Mochovce,“ říká Franz Krenn, učitel přírodních věd linecké Obchodní akademie. Podle něj pramení negativní postoj Rakušanů k jaderné elektrárně Temelín z toho, že se při její výstavbě skloubila východní a západní technologie, což u Rakušanů stále vyvolává mnoho pochybností o její bezpečnosti.

Havlíček považuje obavy Rakušanů za oprávněné: „Když vám někdo bude tvrdit, že je Temelín naprosto bezpečný, nevěřte mu. Nic není stoprocentní.“ Říká, že hlavním smyslem projektu, jehož se od roku 2004 zúčastnilo téměř 5000 rakouských a bavorských středoškoláků, je poskytnout studentům pohled i z druhé strany a inspirovat je k vlastnímu názoru. Důkazem, že měla diskuse v Linci smysl, je přání rakouských studentů vidět temelínskou elektrárnu na vlastní oči.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku