Satelitní telefony pomohou Temelínu

Další z opatření, které vyplynulo ze zátěžových testů Evropské unie, uvedeno do praxe.

Pro zajištění komunikace v případě, že úplně zkolabuje pevná i mobilní komunikační síť, může Jaderná elektrárna Temelín nyní využívat čtyři satelitní telefony. Dalším vybavila Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Uvedla tak do praxe další opatření, které vyplynulo ze zátěžových testů Evropské unie.

Zkušenosti z Fukušimy a poznatky ze zátěžových testů poukazují na to, že zajištění spojení v případě rozsáhlého poškození regionu je stejně důležité jako technické vybavení. Elektrárna Temelín by v takovém případě měla být v kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, bez ohledu na to, zda fungují pevné linky a mobilní sítě. Krizová komunikace by probíhala přes jihočeské hasiče. "Schopnost komunikovat v jakékoliv situaci je pro naše operační středisko základní nutností. Naše zálohované pevné i mobilní spojení je nyní doplněno i spojením satelitním a rozšiřuje tak naše komunikační možnosti nejen směrem k havarijnímu řídícímu středisku elektrárny Temelín, ale i k operačnímu středisku generálního ředitelství HZS ČR," říká Lubomír Bureš, ředitel HZS Jihočeského kraje.

Právě jihočeští hasiči jsou zodpovědní za vnější havarijní plán. Tedy za realizaci opatření pro ochranu obyvatelstva. "Proto je výměna informací mezi elektrárnou a hasiči velmi důležitá. Podle vývoje na elektrárně by krizový štáb Jihočeského kraje přijímal ochranná opatření pro obyvatelstvo z okolí elektrárny," zdůrazňuje význam vzájemné komunikace Bohdan Zronek, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ. Důležité by bylo také spojení se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, který by krizovému štábu Jihočeského kraje dával doporučení na konkrétní ochranná opatření. Proto se satelitním telefonem vybavil i jaderný dozor.

Celkově ČEZ pořízení záložních komunikačních prostředků vyšlo na 300 tisíc korun. "Satelitní telefony jsme umístili na důležitá pracoviště, jako je například havarijní štáb nebo operační dispečink našich hasičů. V příštím roce ještě plánujeme satelitními telefony dovybavit obě blokové dozorny v elektrárně," uvádí Zronek. Podle něj bude také přesně stanoveno, kdo je bude moci využívat. "Budou určeny pro klíčové funkce, jako například směnový inženýr nebo velitel havarijního štábu," dodává Zronek.

Satelitní telefony se připojují do různých satelitních sítí, které jsou tvořeny nízko letícími satelity, nebo satelity na geostacionárních drahách. Díky tomu je tento telefon nezávislý na stavu jakýchkoliv lokálních sítí, v jejichž dosahu se nachází. I když spojení s běžnou telekomunikační sítí také umožňuje. "Běžně ho rozhodně využívat nebudeme. Jeho používání není levná záležitost. Minuta hovoru vyjde na dvacet korun. Proto bude sloužit výhradně jako záloha pro krizové situace s tím, že budeme jeho použití pravidelně prověřovat," vysvětluje použití telefonu Ivo Novotný, manažer útvaru havarijní připravenost a požární ochrana ČEZ.

Díky své velké stabilitě a pokrytí jsou satelitní telefony hodně využívány například v námořní dopravě. Osobní a některé nákladní lodě by bez jejich použití nemohly přeplout oceán. Jejich nevýhodou je, že nefungují v místnostech. Obdobně jako je to u satelitních televizí, tak i tyto telefony musí mít přímý výhled na satelit. "To máme ošetřeno vyvedením antény na střechu budovy, telefon tedy budeme moci využívat i v našem havarijním štábu," poznamenává Novotný.

Stejné opatření s využitím satelitních telefonů realizuje ČEZ i v Jaderné elektrárně Dukovany. I zde počítá s propojením na Operační a informační středisko hasičů v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina.

Zdroj: ČEZ

zpět na úvodní stránku