Americké jaderky zachraňují v extrémních mrazech výrobu elektřiny

Americké jaderné elektrárny jedou v současném extrémním počasí téměř na 100 % a suplují tak výrobu elektřiny z plynových elektráren, jejichž zásobování bylo částečně odkloněno na vyhřívání amerických domácností.

Podle Scotta Petersona z amerického Institutu pro jadernou energii (NEI) je kapacita 100 amerických jaderných elektráren využita v průměru na 97 %. V některých státech jedou jaderky na 100 % výkonu, aby pomohly vyrovnat se s rekordním nárůstem poptávky po elektřině.

Plynové elektrárny, které například ve státě New Englad, obvykle dodávají přes polovinu elektřiny, se v mrazech potýkají s řadou problémů. Na jedné straně se snižuje přepravní kapacita plynových trubek, na straně druhé byla část zemního plynu určeného jako palivo elektrárnám odkloněna na vyhřívání amerických domácností. Problémy technického rázu způsobené neustávajícím přílivem arktického vzduchu hlásí i další nejaderné elektrárny. Žádná z komerčních jaderných elektráren nehlásila technické problémy kvůli počasí.

Podobně prokázaly svoji schopnost být v provozu i za extrémních vnějších podmínek jaderné elektrárny v České republice v roce 2002 při katastrofálních povodních. V tu dobu byly z velkých zdrojů schopny dodávat elektřinu pouze Dukovany a Temelín a tak zásobovat republiku energií pro zmírňování a následnou likvidaci povodňových škod.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku