Jaderné plány Indie lákají zájemce z celého světa

Indie má momentálně rozestavěných šest reaktorů, do roku 2021 plánuje spustit dalších osmnáct. Zakázky lákají Francouze, Američany, Rusy a nově Korejce i přes přísné zákony o materiální odpovědnosti za jaderné havárie z roku 2010.

Podle plánů vlády by Indie mohla v roce 2020 generovat 14 600 MWe z jaderných zdrojů a do roku 2050 zvýší podíl jaderné energetiky na výrobním mixu ze současných 4 na 25 %. V současné době funguje v Indii sedm jaderných elektráren s celkem 21 reaktory. Ve výstavbě je momentálně šest reaktorů, z toho čtyři jsou indické PHWR, jeden VVER a jeden prototyp množivého reaktoru.

Nejblíže k dokončení je druhý blok elektrárny Kudankulam ve státě Tamilnád, který staví ruská korporace Rosatom. První jednotka Kudankulam byla připojena do indické rozvodné sítě v říjnu 2013. V současné době je její výkon zhruba na 30 % celkového instalovaného výkonu. Na obou blocích Kudankulamu, jejichž stavba začala v roce 2002, byly instalovány aktivní a pasivní bezpečnostní systémy. Reaktorová nádoba je zabezpečena proti zemětřesení, tsunami, tornádům, uragánům nebo pádu letadla. Elektrárna disponuje i unikátním systémem výroby pitné vody odsolováním mořské pro celkové zabezpečení potřeb elektrárny. Podle mezivládní dohody z roku 2008 měli Rusové dostat zakázku ještě na čtyři další reaktory na stejném místě, avšak smlouva o jejich výstavbě zatím podepsána nebyla.

Plány na výstavbu jaderných zdrojů zahrnují 18 nových bloků do roku 2021. Například francouzská AREVA chce ve státě Maharaštra vybudovat jaderný komplex Jaitapur o výkonu 9 900 MWe. První dva z celkem šesti tlakovodních reaktorů EPR (každý 1650 MW) se měly začít stavět v roce 2013. Také americký Westinghouse plánuje výstavu: ve státě Gudžarat chce postavit šest reaktorů AP 1000 v rámci projektu jaderné elektrárny Mithi Virdi. První dva bloky by chtěl Westinghouse začít stavět letos.

Indická energetika

Druhá nejlidnatější země světa masivně investuje do výstavby energetických zdrojů, aby podpořila ekonomický růst. Přestože výrobní kapacita vzrostla v roce 2012 o téměř 15 %, podle posledních údajů má přístup k elektřině stále jen necelých 60 % venkovských domácností. V současnosti se 66 % elektřiny vyrábí z uhlí nebo z plynu, 20 % pochází z vodních elektráren a jen 4 % z jaderných elektráren.

Historická izolace indického jaderného průmyslu (Indie odmítla podepsat smlouvu o nešíření jaderných zbraní, čímž se diskvalifikovala z mezinárodní spolupráce na jaderném programu) donutila zemi vyvinout vlastní technologie. Indie se zaměřila na vývoj těžkovodních tlakových reaktorů (PHWR), které lze provozovat nejen na uranové ale i na thoriové palivo. Zatímco uran musí Indie dovážet, thoria má obrovské vlastní zásoby.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku