Čína vede v budování jaderných elektráren

V současné době je v Číně v provozu 20 reaktorů s celkovým výkonem přes 17 GWe a ve výstavbě dalších 28 reaktorů s výkonem 30,7 GWe. Do roku 2020 chce Čína v počtu reaktorů překonat Francii a do roku 2030 pak i USA.

Hned první týden v lednu letošního roku připojila Čína do sítě svůj dvacátý velký reaktor, Ningde II s čínským tlakovodním reaktorem CPR 1000. Jeho výstavba začala v roce 2008. Jaderná elektrárna Ningde s plánovanými čtyřmi bloky (každý 1020 MWe) vyrůstá na třech malých ostrovech blízko města Fuqing v provincii Fujian. První blok byl spuštěn loni v dubnu, třetí a čtvrtý by se měly připojit v průběhu 2014 až 2015.

Těsně před spuštěním v tomto roce je také první blok elektrárny Fuqing. I v tomto případě výstavba začala v roce 2008. Výstavba druhého bloku byla zahájena v roce 2009 a spuštěn by mohl být také letos. Další dva bloky mají být hotové v letech 2015 a 2016. Postupně se elektrárna rozroste na 6 bloků s reaktory CPR 1000. Další dva bloky CPR 1000, a to Hongyanhe I a II, mají rovněž zahájit komerční provoz letos. Po loňském spuštění prvního bloku by měl být letos uveden do provozu druhý blok elektrárny Fangjiashan, která je v blízkosti elektráren Qinshan a Qinshan II. Celkem by měla Čína v roce 2014 spustit sedm nových reaktorů.

Domácí technologie

V mnoha případech se v Číně uplatňují čínské typy reaktorů založené na principu tlakovodních reaktorů (PWR). Ze současných deseti jaderných elektráren v provozu tři využívají technologii CPR 1000 (čínská vylepšená verze francouzského reaktoru, designovaná jako 3+ generace), dvě technologii CNP (čínský reaktor vyvinutý ve spolupráci s Westinghouse a Arevou), dvě francouzské reaktory M310 a jedna reaktory VVER 1000.

Pokud jde o ty čínské, tak například v jaderné elektrárně Yangjiang v provincii Guangdong se výstavba chýlí ke konci, do prvního bloku bylo loni zavezeno palivo a začíná se se spouštěním. V různých fázích výstavby je tu pět dalších bloků. Také v elektrárně Fangchenggang poblíž hranice s Vietnamem se staví dva bloky CPR 1000, první by měl být dokončen v roce 2015, druhý o rok později. Plánují se zde další dva bloky typu ACPR 1000 a dva typu AP 1000. Do konce roku 2014 se očekává spuštění čínského reaktoru CNP 600. Jde o první blok elektrárny Changjiang. Celkem tu budou čtyři bloky stejného typu.

Pokud jde o reaktory generace III+, v Číně jsou ve výstavbě první čtyři bloky AP1000, a to v Haiyangu a Sanmen. Všechny mají být uvedeny do provozu v příštím roce. Neměly by být poslední, došlo např. k dohodě o výstavbě dvou bloků AP1000 v elektrárně Lufeng v provincii Guangdong.

Dva EPR bloky se staví v elektrárně Taishan západně od Hongkongu. Stavba bloků byla zahájena v roce 2009 a jejich spuštění by mělo proběhnout v tomto a příštím roce. Vyrábějí se už pro ně palivové soubory. Plánují se tu další dva EPR bloky.

Rusové loni začali stavět čtvrtý blok elektrárny Tianwan s tlakovodními reaktory typu VVER 1000. Třetí a čtvrtý blok mají být dokončeny v roce 2018. V této lokalitě by měly stát ještě čtyři další bloky, a to dva čínského typu a dva modernější, ruské typu VVER 1200.

V Číně se pracuje i na modelech, které by se měly blížit čtvrté generaci jaderných reaktorů. Jde například o vysokoteplotní, plynem chlazený reaktor Shidaowan o výkonu 200 MWe. Se spuštěním se počítá na rok 2017 a měl by splňovat bezpečnostní charakteristiky reaktorů IV. generace. Efektivita konverze tepelné energie na elektrickou se zvýší na 40 %.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku