Sestava dvou super dieselgenerátorů EDU je kompletní

Od 12. srpna jsou oba superzáložní dieselgenerátory na svém místě. Včera dopoledne dorazil nový, v pořadí již druhý, záložní zdroj. Byl instalován na seizmicky odolný železobetonový postament, na kterém bude trvale uložen.

Dieselgenerátory jsou díky svým technickým i provozním parametrům unikátním zařízením, které je schopno zcela samostatného provozu. Budou sloužit jako záloha pro případ, že by elektrárna přišla o veškeré způsoby napájení, kterých je v současnosti na 19 způsobů. Každý z generátorů je určen pro jeden dvojblok, ale v případě potřeby je možné jejich propojení. Pořízení obou dieselgenerátorů vyšlo na stovky miliónů korun.

Generátory Caterpillar, každý o výkonu 3,2 MW spotřebují při 100% jmenovitém výkonu celkem 1574 l nafty za hodinu. Celé zařízení se skládá ze tří kontejnerů a příslušenství, které bylo na čtyřech přepravních soupravách. Největší je právě kontejner s dieselgenerátorem, který váží cca 130t. Následovat bude napojování nového dieselgenerátoru na systémy elektrárny. Do konce roku by měly být obě dieselgenerátorové stanice plně funkční.

Zdroj: ČEZ

zpět na úvodní stránku