Francouzi používají při rozhodování o jaderné energetice rozum

Francie oznámila, že sníží podíl jaderné energetiky, ale její politici přemýšlejí, jak to udělat s co nejmenšími negativními dopady na ekonomiku země. Francouzští politici v čele s prezidentem Francoisem Hollandem potvrzují, že jaderná energetika bude nadále klíčová. Nejde totiž jenom o výrobu elektřiny, ale také o jaderně energetické strojírenství a o úroveň školství a vědy v technických oborech.

Francouzské Národní shromáždění rozhodlo snížit podíl jádra na produkci elektřiny během deseti let ze současných více než 73 procent zhruba na polovinu a postupně odstavit několik starých jaderných elektráren. Jako první má přijít na řadu elektrárna Fessenheim nedaleko hranice s Německem s instalovaným výkonem 1600 megawatt, která zahájila provoz v roce 1977. Skončit by měla na sklonku příštího roku, termín ale není jistý.

Pozoruhodné je, že na možné hospodářské ztráty poukázala ministryně pro životní prostředí a energetiku Ségolene Royalová, která připomněla, že polostátní koncern EdF investoval relativně nedávno do modernizace Fessenheimu zhruba půl miliardy eur. Odpojení od sítě a následná demontáž navíc přijde podle odhadů na dalších pět miliard eur. Pro francouzský stát, který hospodaří s hlubokým rozpočtovým schodkem, to je dost velké břemeno. S uzavřením elektrárny ostře nesouhlasí nejen vedení společnosti EdF a odbory, ale i lokální politici v Alsasku.

Francie bude současně s odstavováním starých elektráren pokračovat ve výstavbě jaderně energetických bloků nové generace. První o výkonu 1720 megawatt se od prosince 2007 staví v elektrárně Flamanville v severozápadní Francii na pobřeží Lamanšského průlivu. Koncern EdF byl nucen nedávno přiznat, že výstavba se protáhne až do roku 2017, neboť společnost Areva je v prodlení s dodávkami komponentů.

Francie vyváží různá zařízení pro jaderné elektrárny - palivem počínaje a výkonnými čerpadly konče - v hodnotě kolem osmi miliard eur ročně. Koncern EdF provozující v zemi 58 jaderných bloků s celkovým výkonem přes 63 tisíc megawatt plánuje ve spolupráci s Arevou rozsáhlou obchodní expanzi v zahraničí. Společně se již úspěšně uchytily v čínské energetice. V Británii Francouzům kynou zakázky v hodnotě až 19 miliard eur. Výhledově nelze vyloučit ani jejich účast na výstavbě jaderné elektrárny v Polsku. Jako perspektivní se jim jeví také Saúdská Arábie. "Rádi s ní budeme spolupracovat, aby mohla uskutečnit svoji vizi silného jaderně energetického sektoru," říká Henri Proglio, generální ředitel EdF.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku